מנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר רוני גמזו, הודיע היום (שני) בישיבת ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, כי בכוונתו לקיים מבחן רישוי אחיד הן לבוגרי האוניברסיטאות בארץ והן לרופאים-עולים. הוא הוסיף כי לאחרונה הושק מוקד מידע (5400*) למענה מקצועי בשפות שונות, ונענה לבקשת הוועדה להוסיף במסגרתו מידע בצרפתית ובספרדית כדי שרופאים-עולים יוכלו להתקשר אליו מחו"ל טרם עלייתם.

הוא ציין כי כבר בחודש נובמבר הקרוב ייפתחו שני קורסים מיוחדים לתושבים-חוזרים ולרופאים-עולים כדי לסייע לבעלי 10 שנות ניסיון שנכשלו 3-4 פעמים בבחינות הרישוי, לעבור בהצלחה את מבחן הרישוי. ד"ר גמזו גילה כי בבחינת הסטאז' והרישוי בחודש פברואר האחרון ניגשו 523 רופאים-עולים שנכשלו כולם, כאשר 220 מהם ניגשו לבחינה מעל שלוש פעמים.

יו"ר ועדת העלייה והקליטה, ח"כ  דני דנון, תקף את הכוונה להנהיג רישוי אחיד ואמר כי "במקום שמשרד הבריאות יעודד רופאים-עולים הוא מערים קשיים. בעוד שהרופאים מוחים על מחסור בתקנים ועל מתמחים שנופלים מהרגליים, אין זה סביר  שרופאים-עולים שלמדו באוניברסיטאות המובילות בעולם ועסקו בהתמחותם ברפואה שנים רבות בחו"ל - יידרשו עם עלייתם ארצה לעבור רישוי כה ארוך. מבחן  אחיד לעיסוק ברפואה לבוגרי אוניברסיטאות ורופאים-עולים יהווה מכשול לעלייתם לארץ. צריך לזרז הליכים בכדי למנוע את הקושי הבלתי נסבל הנגרם לקבוצת עולים כל-כך איכותית".

יו"ר מועצת ארגוני העולים, מריו לב, הדגיש כי "משרד הבריאות מקשה על הליכי הרישוי של הרופאים המגיעים לארץ. למה לא לשנות את החוק? למה לא לקבל היתר מוגבל לעבודה ברפואה במקום שבאותו זמן אותם רופאים יעבדו בניקוי חדרי מדרגות?".

נויה רימלט מארגון "נפש בנפש" המעלה לארץ מדי שנה אלפים מארצות הרווחה ציינה כי "זו אפליה שמחייבים רופאים-עולים שעסקו ברפואה 10 שנים טרם עלייתם, להיבחן באותה בחינה בה נדרשים להיבחן מסיימי אוניברסיטאות בארץ מיד בסיום לימודיהם". היא הצטרפה לקריאת ארגוני העולים להמשיך את הפטור הקיים כיום במבחן הרישוי לעולים משבע מדינות (ארה"ב, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד,צרפת, בריטניה, ודרום אפריקה).

ח"כ יואל חסון (קדימה) קרא למשרד הבריאות "לפעול במושגים של עידוד העלייה ולא ליצור מכשול נוסף בפני רופאים עולים", והציע להעניק פטור לעולים ממדינות ה- OECD.

קלאודיה כץ, מנהלת אגף תעסוקה במשרד הקליטה הזהירה כי "כבר כיום רישוי מזורז לרופאים אורך כשנתיים, אם יוסיפו ויקשו - אף רופא לא יעלה ארצה". היא ציינה כי מבחן הרישוי בעברית שיידרש ע"פ חוק המקודם כיום בוועדת העבודה והרווחה, אף יוסיף קושי לרופאים העולים.

יו"ר חבר הנאמנים של המכון הלאומי לחקר שירותי הבריאות, פרופ' חיים דורון, הציע למשרד הבריאות להקים ועדת מומחים שתיוחד לנושא רישוי רופאים עולים, ושאל מדוע מתקיים רק קורס הכשרה אחד לרופאים-עולים ברחובות והציע להוסיף קורסים נוספים בצפון ובדרום הארץ.  גם עזרא בנון יו"ר הועד המנהל של אגודת מוסדות להשכלת על מצרפת טען כי "אומרים לעולים בעצם: 'תישארו בגולה'.