הוגש ערר על קידום הקמת כפר הנופש בחוף בצת

'ועד הפעולה להצלת חוף בצת' הגיש היום ערר על ההחלטה "תגרום לפגיעה סביבתית ונופית אנושה בחוף בצת".

ישי קרוב , א' באב תשע"א

חוף בצת
חוף בצת
החברה להגנת הטבע

החברה להגנת הטבע, "אדם טבע ודין" ועמותת שלוש השקמים למען איכות החיים והסביבה בגליל המערבי, המייצגים את 'ועד הפעולה להצלת חוף בצת', הגישו אתמול לוועדה המחוזית צפון ערר על החלטת הוועדה המקומית מטה אשר לקדם את הקמת כפר הנופש בחוף בצת, באמצעות אישור תכנית הבינוי.

לטענת שני ארגוני הסביבה והתושבים, התוכנית תגרום לפגיעה סביבתית ונופית אנושה בחוף בצת. הליך אישור התוכנית בוועדה המקומית מונע מהציבור את היכולת להתנגד ולהביע את דעתו בנוגע לתוכנית, למרות השפעתה הנרחבת על הסביבה ועל נגישות הציבור לחוף. על פי הערר, מדובר בתוכנית שאושרה בשנת 1992 ולכן יש להביאה לדיון מחדש בוועדה המחוזית בהתאם לשינוי מדיניות התכנון הארצית בשנים האחרונות בנוגע לבנייה ופיתוח בחופים.

התוכנית לבנייה בחוף בצת הבראשיתי מאפשרת הקמת שלושה כפרי נופש, חניון קמפינג גדול, שלושה מרכזים מסחריים, אגם מלאכותי, פארק שעשועי מים גדול, חוות סוסים ואף אופציה ליזמים לבנות במקום כפר נופש נוסף בעתיד. על אף הפגיעה הבלתי הפיכה באחד החופים הייחודיים בישראל, מעולם לא נבחנו חלופות להקמת כפרי הנופש ולא נערך עבורו תסקיר השפעה על הסביבה, שמטרתו לספק את המידע המעודכן, הנכון והאמין ביותר שעליו ניתן להסתמך בכל הנוגע לערכיות השטח, הפגיעה הצפויה בו וכיצד ניתן למנוע או להקטין אותה.

בערר שהגישו הארגונים נכתב: "פיתוח מוקד מלונאות עירוני במקום זה אינו מתמצה 'רק' בפגיעה בערכי טבע ונוף אלא הוא יהווה בנוסף פגיעה בזכותם של עשרות אלפי אנשים, תושבי האזור ואזרחי ישראל לחוף פתוח, טבעי ושווה לכל נפש. חופי ישראל כה הצטמצמו עד כי הפכו למצרך נדיר. עם הגידול באוכלוסייה הולך וקטן חלקו היחסי של כל תושב ישראל בחוף והיום הוא מגיע ל-2.5 ס"מ של חוף לכל אדם".

עוד נכתב: "כשהמדובר בנחל בצת, אי אפשר שלא להדגיש את היות החוף החולי אתר הטלה מני בודדים עבור צב הים החום וצב הים הירוק, שגם הם מצויים בסכנת הכחדה חמורה. מאמצים רבים נעשים בעשורים האחרונים על מנת להגן על חופי ההטלה... חוף בצת נותר עד עתה כאי של שטח פתוח ובעל ערכיות אקולוגית גבוהה, משום שהפיתוח פסח עליו עד עתה, ויש לשמור עליו ככזה...".

עו"ד שלי לב מארגון 'אדם טבע ודין' אמר כי "קידום התכנית להקמת כפרי נופש בחוף בצת נעשה בהליך פגום כיוון שבפני מוסדות התכנון לא היה המידע המלא הנדרש כדי להעריך את השלכותיה על הסביבה ועל הציבור. אין לאשר את גזילתו של שטח נוסף מרצועת החוף ההולכת ומתמעטת מן הציבור".

יוחנן דרום, רכז שמירת הטבע של החברה להגנת הטבע בצפון: "25,000 איש כבר חתמו על העצומה להצלת מרחב חוף בצת. אנחנו מצפים מהשר להגנת הסביבה לפעול בממשלת ישראל ולזרז קבלת החלטה בממשלה שתשמור על החוף מחד ותסיים את המשא ומתן עם יזמי התכנית, לביטול המכרז בתמורה לפיצוי מקובל, מצד שני".