ימתין ללב אמיתי עם לב מלאכותי מפלסטיק

רופאי בריטניה עושים היסטוריה: לראשונה יוכל מושתל לב להסתובב ברחובות עם ליבו העשוי פלסטיק.

ציפי בלום , ג' באב תשע"א

ימתין ללב אמיתי עם לב מלאכותי מפלסטיק-ערוץ 7
ארכיון
פלאש 90

גבר בן 40, אב לילד, שהיה בתהליכי גסיסה לאחר בעיות בשריר הלב, צפוי לעזוב את בית החולים לאחר השתלת לב מלאכותי. כך מדווחת בהרחבה רשת BBC.

מת'יו גרין צפוי להשתחרר לביתו, שם ימתין ללב אמיתי, לאחר ניתוח להשתלת לב מלאכותי שעבר באנגליה. ליבו החדש מהפלסטיק מקבל את הכוחות מהתקן נייד, שעל פי דבריו "שינה את חייו".

מדובר בפעם הראשונה בה חולה בריטי צפוי ללכת לביתו הרגיל לאחר השתלת לב שלם מלאכותי.

כ-900 ניתוחים דומים נערכו עד כה בכל רחבי העולם.

גרין סיפר כי הניתוח שינה את חייו. הוא סיפר כי בעבר לא הצליח ללכת ולטפס מדרגות, ועכשיו הוא מצליח ללכת ומתחיל לחזור לחיים נורמאליים. הוא הוסיף כי בסוף השבוע האחרון הוא הצליח ללכת לאכול בחוץ, ממש כמו אנשים רגילים.

המנתח הקרדיולוג המייעץ, סטיבן צוי, אמר כי ללא המכשיר שהושתל בגופו של גרין יכול להיות שהוא לא היה מצליח לחיות עד לניתוח השתלת הלב. הוא הוסיף כי בכל נקודת זמן יש מאות ממתינים להשתלת לב בכל מדינה, כאשר חלק מן הממתינים נאלצים להמתין למעלה משנה.

צוי סיפר כי מצבו של גרין התדרדר באופן מהיר, וכי לאחר שיחה איתו לגבי האפשרות של קבלת המכשיר החדש עד לקבלת לב מתאים, התחיל הניתוח. צוי טוען כי זו הפעם הראשונה שבה יסתובב בבריטניה אדם ללא לב אנושי.

המכשיר שהושתל בגופו של גרין משמש להחלפת לב אצל חולים הנמצאים בשלבים הסופיים של כשל לבבי, בו שני צידי הלב כבר לא מתפקדים. הלב המלאכותי אינו מהווה תחליף ארוך טווח ללב.

הרופאים מגדירים את הניתוח שעבר גרין ב-6/6/11 כמצוין. הלב המלאכותי הראשון הומצא בשנות ה-80' של המאה הקודמת. חולים נוספים כבר מסתובבים בעולם עם לב מלאכותי, אך זו הפעם הראשונה בה חולה ששני חדרי ליבו הוחלפו במכשיר יסתובב ברחובות.