שטיניץ חתם על צו לפתיחת שוק מוצרי החלב ליבוא

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, חתם על צו להפחתת המכס על יבוא גבינות קשות, במטרה לפתוח את שוק החלב לייבוא.

תגיות: חלב
שלמה פיוטרקובסקי , ג' באב תשע"א

חלב ומוצריו על מדף הסופרמרקט
חלב ומוצריו על מדף הסופרמרקט
פלאש 90

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, חתם על צו להפחתת המכס על יבוא גבינות קשות, במטרה לפתוח את שוק החלב לייבוא, להגדיל את מגוון הגבינות הקשות וליצור תחרות יעילה בענף שתוזיל את המחיר לצרכן הסופי. חתימה על צו זה, באה כחלק ממתווה כולל שמטרתו ייעול משק החלב בישראל, ובהתאם למסקנות ועדת המשנה לבדיקת שוק החלב (ועדת קדמי) שאומצו על ידי ראש הממשלה ושר האוצר.

נזכיר, כי ענף החלב ומוצריו בישראל מושתת בעיקרו על יצור מקומי של חלב. רוב היצור המקומי (כ-80%) מורכב ממוצרי חלב ניגר, תוצרת ניגרת, מעדנים, יוגורטים וגבינות רכות, כאשר הגבינות הקשות מהוות כ- 20% מהיצור המקומי.

בהתאם להמלצות "ועדת קדמי", אומץ מתווה לפתיחת שוק החלב לייבוא,  אשר מפחית שיעור המכס החל היום ביבוא גבינות קשות באופן מדורג מ-70% ל-20% אך לא פחות מ- 5.6 ₪ לק"ג ולא יותר מסכום המכס החל היום.

במקביל ,יופחת את שיעור המכס החל על יבוא גבינות קשות לישראל במסגרת מכסה באופן מיידי ל- 20% והכמות שבמכסה תוגדל בהדרגה בפרישה על פני חמש שנים עד לשנת 2016.

במהלך התקופה המדורגת, תיבחן השפעת הפחתת המכסים על ענף החלב ומוצריו. נדגיש, כי מאחר ויבוא גבינות קשות למדינת ישראל עד כה היה שולי, הפסד הכנסות המדינה ממסים זניח.

שר האוצר, ד"ר יובל שטייניץ, ציין כי "פתיחת ענף מוצרי החלב לייבוא תעודד תחרות ותוביל להוזלת מחירים לצרכן הסופי. המהלך יתרום הן לרווחת הצרכנים והן לכלכלת ישראל".