"שוק החלב יתייעל ויפתח לתחרות"

הממשלה תאשר ביום א' את החלטות הצוות לבדיקת שוק מוצרי החלב. המטרה: להגביר את התחרות ולהוריד את מחירי מוצרי החלב.

תגיות: חלב
עוזי ברוך , ד' באב תשע"א

מוצרי חלב בסופרמרקט בירושלים
מוצרי חלב בסופרמרקט בירושלים
פלאש90'

הממשלה תאשר ביום א' את החלטות הצוות לבדיקת שוק מוצרי החלב. זאת, במטרה להגביר את התחרות ולהוריד את מחירי מוצרי החלב שעלו בשנים האחרונות באופן ניכר.

ראש הממשלה אשר קיבל לידיו את המלצות הוועדה ומביאן לממשלה, ציין כי אין כל סיבה שהציבור בארץ יאלץ לשלם עבור מוצרי החלב יותר מאשר רוב התושבים בעולם המערבי. "עלינו לטפל בכשלי שוק החלב ולפתוח אותו לתחרות".

על פי התכנית, המתייחסת לשנים 2011-2016, יינקטו מספר צעדים אשר ייפתחו את שוק החלב המקומי לתחרות, בין היתר, באמצעות חשיפתו לייבוא מתחרה מחו"ל, ויובילו בכך להוזלת המחירים לצרכן.

בין הצעדים שיינקטו:

ייצור החלב שמוסדר כיום באמצעות מכסות ייצור, ייפתח בחלקו לייצור תחרותי. מטרה זו תושג בין היתר בהתרת ייבוא מוגבל של חומרי גלם כדוגמת אבקת חלב, לתעשיית מוצרי החלב במחיר תחרותי.

תינתן האפשרות לרפתות הקטנות, שאינן יעילות כיום, לגדול ולהיות תחרותיות. על מנת לאפשר את המהלך תינתן גם סובסידיה לאותן רפתות קטנות.

מחיר המטרה, שהוא המחיר המינימאלי שמחויבות המחלבות לשלם ליצרני החלב עבור ליטר חלב, יחושב כך שייקח בחשבון את עלויות הייצור של הרפתות היעילות ביותר. בכך יופחת מחיר החלב.

תוגדל משמעותית מכסת הייבוא של גבינות קשות, ובמקביל, יופחת משמעותית המס המוטל על הייבוא מ-70% ל-20%. בסוף התהליך שוק הגבינות הקשות בישראל יהיה גם הוא תחרותי.

רשות ההגבלים העסקיים תונחה לבדוק את כשלי התחרות בענף החלב לכל אורך שרשרת הייצור. הבדיקה תכלול את הרפתות, דרך המחלבות וכלה בקמעונאים, ותציע דרכים לטפל בכשלים אלה על מנת להגביר את התחרות. חוק ההגבלים העסקיים יתוקן כך שיבוטל הפטור הקיים להסדר כובל לשיווק תוצרת חקלאית.

לשם הגברת הפיקוח - גם המחלבות וגם הרשתות יחויבו בדיווח רווחיות על מכירת מוצרי החלב.

על מנת למנוע פגיעה בצרכן - יסומנו מוצרים בפיקוח ויפורסם מחיר על המוצר.