רפתנים חסמו כבישים ברחבי הארץ

כ-2,000 רפתנים הגיעו היום לעשרה צמתי מרכזיים וחסמו אותם לסירוגין, במחאה על המלצות ועדת קדמי.

ישי קרוב , ז' באב תשע"א

מחאת הרפתנים
מחאת הרפתנים
אריאל ניצן

מעל אלפיים רפתנים, הפגינו הבוקר (ראשון) בעשרה צמתים מרכזיים ברחבי הארץ: גומא, צמח, גולני, מגידו, יגור, כפר הרוא"ה, קסטינה, יד מרדכי, דבירה וקטורה, כתגובה לישיבת הממשלה שהתקיימה באותה שעה בנושא ההמלצות "ההרסניות", כהגדרתם, של ועדת קדמי.

המפגינים חסמו כבישים מרכזיים בכלים חקלאיים, שפכו חלב, הביאו עגלים וחבילות חציר, הניפו שלטים וקראו לראש הממשלה להיות אמיץ ולהתעמת עם הטייקונים בעלי רשתות השיווק והמחלבות, ולא עם החוליה החלשה בשרשרת - הרפתנים.

בצומת הגומא סיימו עשרות הרפתנים והחקלאים את ההפגנה בחסימת הכביש ובשירת התקווה, אליה הצטרפו הנהגים העומדים בעומס התנועה שנוצר. בצומת צמח חסמו המפגינים את הכביש עם טרקטורים, ושפכו חלב. בצומת גולני כ-20 טרקטורים וכלים חקלאיים חסמו את הצומת לסירוגין, הורגשו עומסי תנועה כבדים במקום. בצומת יגור הגיעו המפגינים עם עגלים, שפכו חלב וחסמו את הכביש. בצומת מגידו הגיעו כל רפתני עמק יזרעאל והביעו את אכזבתם וכעסם מהתנהלות השר שמחון אשר היה ידיד החקלאים והפך את עורו, הם הגיעו עם שלטים נגד השר, וכלוב עליו נרשם "מובארק OUT – שמחון IN". בצומת קסטינה מאות מפגינים חלקו שקיות חלב לנהגים בכביש וחסמו את הכביש, במקום הורגשו עומסי תנועה. בצומת כפר הרוא"ה הפגינו כל רפתני עמק חפר, הניפו שלטים וחסמו את הצומת לסירוגין. בצומת יד מרדכי, הגיעו המפגינים עם עגלים, שפכו חלב, חסמו את הצומת והניפו שלטים. בצומת קטורה בערבה הפגינו כ-250 תושבים, כ-10% מכלל האוכלוסייה באזור, חסמו את הכביש בעזרת משאית קש ושופל.

במהלך הההפגנה ילדים חילקו לנהגים שקיות קש עם הכתובת "ביבי מוכר לכם קש", כמו כן ראש המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, הגיע להפגנה, נאם והביע תמיכה. יעקב בכר, מנכ"ל התאחדות מגדלי הבקר אמר "המחאה של הרפתנים תמשיך עד להחלטה סופית להוצאת הרפתנים מההתחשבנות בעליית המחירים לצרכנים, כי הם אינם אשמים בכך! המחאה תתעצם עד לכדי החרפת המצב ושיבוש אספקה נוספת של חלב למחלבות הגדולות. העיוות הלא מובן של ממשלת ישראל לפגוע באלו התורמים לייצור מזון בישראל, לתשלום המיסים והגנה על גבולותיה בישובים ובהיותם אנשי מילואים לא הגיוני! מובילי המדינה חייבים לחשוב בהגיון ועל פי החוקים שקיבלו לפני 3 חודשים בלבד ולעשות סדר רציני בענף המזון, באלו הגורמים לעליית המחירים ולא לתת את ראשם של הרפתנים בגיליוטינה בכיכר העיר! לזה לא ניתן!".

בנוסף, היום בשעה 12:00 הגיעו נציגי הרפתנים למצודת זאב ורכשו 30,000 טפסי התפקדות לליכוד, עליהם יחתמו רפתנים, חקלאים ותומכים, אשר יהוו כוח משפיע בבחירות הבאות למפלגת הליכוד, ובמטרה למנוע את המשך פועלם של חברי המפלגה למען סגירת ענף הרפת הישראלי.

מחאת הרפתנים אריה שטראוס