הרב יעקב לוי והקהילה בקריית מלאכי
הרב יעקב לוי והקהילה בקריית מלאכי שעלי תורה

אחד הפרוייקטים של רשת הגרעינים התורניים "שעלי תורה", הוא פרויקט רבני הקהילות, בניהולו של הרב שמואל ששון. פרויקט ייחודי זה מתמקד בחיבור בין דמות רבנית לבין קהילה ספרדית מסורתית ברחבי הארץ. כיום, ישנם כעשרים רבנים כאלה הפועלים בקהילות שונות מטעם "שעלי תורה" אשר מספקת לרבנים הכוונה, תמיכה וליווי.

דוגמא יוצאת דופן לפעילות זו היא הרב יעקב לוי, המשמש כרב הקהילה הבוכרית בקרית מלאכי. הקהילה מונה כ-650 בתי אב המפוזרים על פני כ-5 בתי כנסת. הרב לוי משמש כזרוע של הגרעין התורני בעיר, ומשמש בתפקידים מסורתיים של רב קהילה.

"הקהילה הבוכרית מקורה מברית המועצות לשעבר", הסביר הרב לוי, "זו קהילה ספרדית אותנטית ששמרה על עצמה מאות שנים, ומקורה בפרס עוד מאז הגלות". למרות שקהילה זו שמרה על עצמה מפני התבוללות חלה ירידה רוחנית משמעותית במאה השנים האחרונות, "במשטר הקומוניסטי הרבה אנשים התרחקו מהדת. הם פחדו ללמוד ושמרו על דברים בסיסיים ומינימליים מאד, וביקרו בבית הכנסת אולי פעם בשנה. כשהגיעו לארץ ונכנסו למודרניזציה נהיה יותר קל לא לשמור מצוות. העובדה שיש רב לקהילה היא חידוש מכיוון חדש שלא היה מוכר. עכשיו הקהילה התחילה לשמור שבת, להבין טעמים של מצוות, ולבוא לשיעורי תורה".

מה היחודיות של הקשר של הקהילה עם הציבור הדתי לאומי?

בעבר הקהילה היתה בעיקר מחוברת לחב"ד, זה היה או חב"ד או כלום, בזמן האחרון נכנסו יותר לישיבות ספרדיות. מבחינת ציונות דתית זה בכלל לא היה מדובר, למרות שכולם היו ציונים בנפשם ותמיד כספו לארץ. עכשיו, אנשי הקהילה הרבה יותר מתחברים לארץ וזה מתבטא בחגיגות העצמאות, יום ירושלים, עליה לרגל וכו'.

לקהילה זו יש יעד מיוחד: כינון חיים על פי תורתו של הרב אליהו זצ"ל - יותר אהבת ישראל, יותר לדאוג אחד לשני. זה עובד לאט ועובד לעומק כי בסופו של דבר בתוך תוכם הם כן מחוברים, אנחנו רק באנו לעורר.

הרב יעקב לוי והקהילה שעלי תורה
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו