זרים עלייך תל אביב
זרים עלייך תל אביביוני קמפינסקי

יו"ר ועדת הפנים ח"כ אמנון כהן, סייר הבוקר (שני) בדרום תל אביב בלוויית נציגי השכונות וחברי מועצת עיריית תל אביב שלמה מסלוואי ובני בבייב. בסיור, ביקר יו"ר הוועדה בגן לווינסקי, במדרחוב נווה שאנן ובמקומות נוספים ועמד על הבעיות הקשות מהן סובל אזור דרום תל אביב בשל התעלמות הרשויות מזרם ההגירה הבלתי פוסק של העובדים זרים.

"המקום מצחין מריחות ביוב ואשפה והסוחרים והתושבים נשמעים מיואשים מהתקיפות, הגניבות והסמים המתרבים במקום", אמר ח"כ כהן, "לא ייתכן שהממשלה והעירייה ימשיכו לנצל את התושבים המוחלשים במקום ולהטיל עליהם לסבול את תוצאות חוסר התמודדותן עם הבעיה".

לדברי יו"ר ועדת הפנים, יש לדרוש תשובות נוקבות גם מהמשרד לביטחון פנים, שנראה שמגלה אוזלת יד בקשר לנעשה באזור, "כיצד יתכן שיש תחנת משטרה בגן לווינסקי עצמו ועדיין מתרחשות באזור תקיפות וגניבות רבות כ"כ ומסתננים בלתי חוקיים מתהלכים באין מפריע?", שאל. ח"כ כהן הבטיח לנציגי התושבים כי יזמן בהקדם דיון דחוף של ועדת הפנים של הכנסת לדון במצב השכונות בדרום תל אביב, אליו יזמן את משרד הפנים, המשרד לביטחון פנים, משרד רוה"מ ועיריית תל אביב.

עוד הוסיף ח"כ כהן "כולם צריכים לתת תשובות. לא יתכן שדרום תל אביב תהפוך לחצר האחורית של מדינת ישראל, אליה מנוקזים רבבות מסתננים, שהמדינה לא יודעת כיצד להתמודד עימם,, ומי שיאלץ לשאת בעול הם התושבים החלשים ביותר שאין מי שיזעק את זעקתם. מדוע לא בונים מקלטים ותחנות שירות לזרים במרכז העיר או בצפונה? מדוע לא מפזרים את הפליטים במידה שווה ברחבי הארץ? ובעיקר מדוע עד היום ממשיכים אלפי מסתננים להיכנס לארץ ללא הפרעה מדי חודש?". 

חברי מועצת עיריית תל אביב, שלמה מסלאווי ובי בבייב,  טענו כי לראש עיריית תל אביב אין תשובות אמיתיות לטענות התושבים וכי לא נעשה דבר למרות המחאות החוזרות ונשנות שהם מפנים אליו. סוחרים בנווה שאנן קבלו על פיצולי הדירות שבגללן יש עומס כבד על פינוי האשפה והביוב באזור, על בתי עסק של זרים שנפתחים ללא רישיון כפטריות אחרי הגשם, ועל תקיפות וגניבות מבתי העסק שלהם. תושבים רבים טענו שהאזור התמלא בסוחרי סמים וגנבים, ושהתקיפות המיניות ומעשי השוד הרבים באזור הפכו את המקום למפחיד ובלתי בטוח. לדבריהם, בתי הכנסת שפעלו באזור הולכים ומתרוקנים וכיום אין בהם אפילו מניין לתפילה.