אפקט המאהלים: נתניהו ילך למו"מ על קווי 67'?

ח"כ חוטובלי שומעת על מהלכים מדיניים שנתניהו מקדם באמצעות שליחו, עו"ד מולכו, וחוששת שכדי לרצות את המוחים במאהל יסכים לקווי 67'.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ח' באב תשע"א

אפקט המאהלים: נתניהו ילך למו"מ על קווי 67'?-ערוץ 7
יו"ר הועדה. חוטובלי
פלאש 90

חברת הכנסת ציפי חוטובלי מחזקת את החשש שמא מחאת הדיור תוביל את נתניהו לביצוע מהלכים מדיניים מרחיקי לכת כמו הכרה בגבולות 67'. לדבריה ניתן כבר כעת לחוש ברמזים לכך שנתניהו נכון למהלכים שכאלה בדומה לנכונות של ראש הממשלה לשעבר שרון ללכת למהלך ההתנתקות, מהלך שהוביל להגנה ציבורית שקיבל, ה"איתרוג" הזכור.

בדבריה ביומן ערוץ 7 אומרת חוטובלי כי אמנם קיימת מצוקת דיור ולא ניתן להתכחש לה. בעיה זו נובעת ממדיניות שלא איפשרה פיתוח ובניה בפריפריה הן בצפון והן בדרום, ובמקביל מדיניות ההקפאה ביהודה ושומרון, שלולי הייתה - בעיית הדיור הייתה פחותה בהרבה. אך עם זאת יש לבחון את מניעיהם של המוחים ומפגינים. "המחאה הזו היא לא של מי שמבקש לתקן אלא של מי שמבקש להפיל את השלטון הנוכחי", היא אומרת ומלינה על הצביעות התקשורתית, כהגדרתה, שבאופי הדיווח והסיקור של ההפגנות. "יש כאן לכאורה מחאה עממית של עם ישראל שיוצא מהבתים, אבל זה נעשה בעידודה של התקשורת. צפיתי במוצאי שבת בתדהמה איך שלושת הערוצים הגדולים מסקרים במשך שלוש שעות ללא הפוגה את ההפגנה. לפני שש שנים בהפגנות נגד ההתנתקות, מישהו בכלל דיווח שיש הפגנות של מי שמתנגד למהלך הזה? יש כאן התגייסות תקשורתית להפלת נתניהו".

לנוכח התנהלות זו סבורה חוטובלי שעם כל ההבנה למצוקה הקיימת הרי שיש "לקחת את המחאה הזו בעירבון מוגבל". היא מדגישה בהקשר זה את הצורך בחינוך חינם לגיל הרך, סוגיה בה היא עוסקת כיו"ר הועדה למעמד נשים, ומביעה תקווה שבמסגרת השינויים שאליהם תוביל המחאה תיכלל גם סוגיה זו.

לדבריה "אי אפשר להתעלם ממסה גדולה כל כך של אנשים שיוצאים לרחוב, אבל יש כאן אנשים עם תפיסה כלכלית ילדותית. יש כאן אנשים עם תפיסה סוציאליסטית שהביאה לאבטלה גואה במדינות אחרות", אומרת חוטובלי הסבורה שהמחאה מייצגת מחאה של אוכלוסיה מסויימת אך מתעלמת מצרכיה של אוכלוסיה אחרת המצויה במצוקה חמורה פי כמה, אוכלוסיה המשתכרת 3,000 שקלים בחודש ולא יודעת איך להתחיל את החודש, ובוודאי שלא איך לסיים אותו.

עוד היא מציינת את סוגיית הריכוזיות כבעיה שיש לתת עליה את הדעת, ולייצר שוק חופשי אמיתי בו קיימת תחרות על מכלול התחומים והשירותים, אך כאמור, כל אלה, היא חוששת, עשויים להשתיק את הסוגיה המדינית המתקרבת בצעדי ענק בדמותו של חודש ספטמבר וההליכה הפלשתינית אל האו"ם.

"ספטמבר מתקרב והפלשתינים רצים אל האו"ם, ויש מסרים שנתניהו מעביר דרך מולכו בנושאי מו"מ על בסיס קווי 67',, היא אומרת ומציינת שהעיסוק במחאה משכיח את הנושא המדיני. בהקשר זה מזכירה חוטובלי את חורבן הבית שהתרחש כאשר התחושה בעם ישראל הייתה ש"הכול בסדר וכרגיל", עד שהגיעה המכה מאפיק לא צפוי.

בהקשר זה היא מזכירה את התנהלותו של אריאל שרון ש"לפני שש שנים הלך למהלך לא ברור של ההתנתקות, מהלך שהפרשנים הצליחו להסיט את תשומת הלב מהחקירות וליצור 'איתרוג' של ראש הממשלה. יכול להיות שנראה כאן מהלכים הרסניים למדינת ישראל שיונחו על השולחן ולו רק כדי להסיט את תשומת הלב הציבורית, ואלה דברים שאנחנו צריכים להיערך אליהם מעבר למחאה הפוליטית. צריך להיזהר שלא להירדם בשמירה. נושא ארץ ישראל לא יורד מעל סדר היום, בוודאי שלא מסדר היום הפנימי של ראש הממשלה והשרים".

לדבריה המציאות כעת אינה פשוטה כלל ועיקר. היא מציינת שמאז הכריז ראש הממשלה על מוכנותו לקבל את רעיון שתי המדינות נכון היה לפקוח עיניים על אף שהפלשתינים מתנגדים למו"מ הרי שמסרים אודות מוכנות לקווי 67' כאשר הם מועברים לעולם הם בעלי השלכה מסוכנת לעתיד ואסור שייאמרו.

לנוכח כל זאת קובעת חוטובלי שעל חברי הכנסת של הליכוד להיות עירניים ולא להוריד את הדברים מעל סדר היום הציבורי על אף שהתקשורת קובעת את סדרי העדיפויות הציבוריים ומפנה את הזרקורים לאפיקים החברתיים. "צריך לטפל בבעיות החברתיות, אבל גם לזכור שאנחנו במזרח התיכון וספטמבר מתקרב, ויש לנו התמודדות עם העובדה שראש ממשלה הצהיר רשמית על נכונותו לויתורים".