פינוי מוקשים. ארה"ב מוכנה לסייע
פינוי מוקשים. ארה"ב מוכנה לסייע

לראשונה מזה כעשר שנים הונחו מוקשי נ"א (נגד אדם) ברמת הגולן, בסמוך לגבול עם סוריה. כך מדווח בטאון צה"ל 'במחנה' בגליונו האחרון.

המוקשים, שהונחו בגזרת חטמ"ר הגולן על ידי צוערי ההנדסה הקרבית כחלק מההשלמה החילית שלהם, היוו את 'יריית הפתיחה' לפעולות מיקוש נרחבות בכל גזרת עוצבת געש. המוקשים הונחו מעבר לגדר המערכת, אך בתוך קו אלפא המסמן את הגבול עם סוריה, בפעילות גלויה ולאור יום.

כזכור, ביום הנכבה נערכו הפגנות המוניות בגבול סוריה. המפגינים ירדו עד לגדר המערכת, וחצו בדרך תעלות וסוללות נ"ט, ואף עברו בתוך שדות מוקשי נ"א. בניגוד למצופה, המוקשים לא פעלו וההמון פרץ את הגבול וחדר לשטחי ישראל. "פעילות הנחת המוקשים היא בעקבות יום הנכבה, ונועדה לחזק ולעבות את המכשול. הנושא הואץ כמובן לקראת ספטמבר", אמר בראיון ל'במחנה' סגן קצין ההנדסה של עוצבת געש, רס"ן אריאל אילוז. "כל המכשול הזה שכולל תעלות נגד אדם, גדרות ועוד, נועד למנוע מעבר של כוחות חי"ר ושל המון מסתער", הוסיף. "זה, בשילוב עם כוחות הצבא שלנו וצלפים, אמורים לעכב ולמנוע מעבר גבול של ההמון".

חיילי קורס הקצינים מבית-הספר למקצועות ההנדסה הצבאית (בהל"ץ), היו הראשונים למקש את האזור. אחריהם ימשיכו בפעילות גדודי הנדסה וחיילים שנמצאים בהכשרות של חיל ההנדסה בבהל"ץ. נוסף על מוקשי הנ"א, יתוחזקו גם מוקשי הנ"ט (נגד טנקים) בגזרה בתקופה הקרובה. "איפה שדרוש אנחנו משדרגים מוקשים, ואיפה שצריך מניחים חדשים בין אם נ"א ובין אם נ"ט", אמרו בעוצבת געש.