הצינור הבריטי להזרמת כספי חמאס

תחת כותרת הומאניטארית מעבירה קרן בריטית סיוע כלכלי וארגוני להנהגת החמאס ברצועת עזה. המסלול עובר דרך הגבול המצרי.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד באב תשע"א

הצינור הבריטי להזרמת כספי חמאס-ערוץ 7
מסלול הכסף
פלאש 90

בכירים ב"אינטרפאל", קרן בריטית המסייעת לחמאס, שהוצאה מחוץ לחוק בישראל ובארה"ב, ממלאים תפקיד מרכזי בשיגור שיירות סיוע לרצועה המכונות "מיילים של חיוכים". כך מדווח מרכז המידע למודיעין ולטרור בדו"ח חדש.

במרכז מדווחים כי לאחרונה הצטבר בידי אנשיו מידע לפיו ארגונים ופעילים ש"התמחו" בעבר בהעברת כספים לחמאס במסגרת קרנות סיוע בבריטניה ובמקומות נוספים בעולם, ממלאים תפקידים מרכזיים בשיגור שיירות המעבירות סיוע הומניטארי לרצועה. ארגונים ופעילים אלו פועלים, או פעלו בעבר, במסגרת "קואליציית הצדקה"- ארגון גג הכולל עשרות קרנות אסלאמיות ברחבי העולם המנתבות כספים למוסדות חמאס, שהוצאו מחוץ לחוק בישראל ובארה"ב.

מסתבר שבפעילות זו בולטת במיוחד מעורבותם של בכירים ב"אינטרפאל", קרן בריטית העוסקת בהעברת כספים לחמאס, שהוצאה מחוץ לחוק בישראל ובארה"ב, בפרויקט שיגור שיירות הסיוע לרצועה עבור חמאס המכונות כאמור "מיילים של חיוכים".

בשנתיים האחרונות שוגרו ארבע שיירות כאלו שנכנסו לרצועה ללא בעיות מיוחדות, בתאום עם הממשל המצרי. שיירה חמישית צפויה להגיע בסוף אוגוסט ושתי שיירות נוספות צפויות להגיע עד לנובמבר הקרוב. גם ארגונים ופעילים מדרום-אפריקה המשתייכים ל"קואליציית הצדקה" (קרן אלאקצא ו-MJC ) מעורבים בשיגור שיירות סיוע לרצועה. הדבר נעשה במסגרת שיירות סיוע דרום אפריקאיות העוברות ברחבי אפריקה, כולל סודאן, בדרכן לרצועה, וצפויות להגיע בסוף אוגוסט.

עוד מדווחים אנשי המרכז כי אותן שיירות המכונות "מיילים של חיוכים" והשיירות הדרום אפריקאיות מוצגות בפומבי כמי שמעבירות סיוע הומניטארי לרצועה. אולם על רקע מעורבות בעבר של קרן "אינטרפאל" ושל קרנות המשתייכות ל"קואליציית הצדקה" בהעברת כספים לחמאס, קיימת להערכת אנשי מרכז המידע אפשרות שהשיירות הללו מעבירות מלבד הסיוע ההומניטארי גם סיוע כספי לחמאס. "אמנם אין בידינו מידע קונקרטי ועדכני על כך אולם מוכר לנו אירוע בעבר (2009) בו התלוו פעילים של קרן "אינטרפאל" לשיירת Viva Palestina של ג'ורג' גאלווי, שצולם כשהוא מעניק חבילת שטרות כסף לשר הכלכלה הלאומית בממשל חמאס ברצועה. כשנה לאחר מכן הוא הצהיר כי העביר 1.4 מיליון ליש"ט לאסמאעיל הניה", אומרים במרכז.

עוד קובע הדו"ח כי לבד מהעברת הסיוע לממשל חמאס מקיימים פעילי "אינטרפאל" ופעילים אנטי-ישראלים נוספים פגישות פומביות ומתוקשרות עם אסמאעיל הניה, ראש ממשל חמאס, ועם פעילי חמאס נוספים לאחר כניסת שיירות הסיוע לרצועה. "פגישות אלו נועדו לסייע למאמץ המדיני-הסברתי של חמאס ומוסדותיה ברצועה להשיג לגיטימציה במדינות המערב ולרכך את הדימוי הטרוריסטי שלה. סביר גם, להערכתנו, שבכירי חמאס, בפגישותיהם עם הפעילים הבריטים האנטי-ישראלים המבקרים ברצועה, מעודדים את המשך מתקפת הדה-לגיטימציה על היבטיה השונים, שבריטניה מהווה את המוקד האירופי הבולט שלה (משטים; שיירות; העמדה לדין של פעילים ישראלים; החרמת ישראל במסגרת BDS , פעילות תעמולתית ועוד)".