שוב התקשורת אשמה
שוב התקשורת אשמה אמאייב

בימים בהם כולם מאשימים את התקשורת נראה שבמשהו אחד בהחלט יש מקום להאשים אותה – התקשורת הבינ-זוגית. בראיון ליומן ערוץ 7 מספרת חגית אמאייב, מטפלת זוגית, על סדרת קלפים שפיתחה לשיפור התקשורת הבינ-זוגית.

בחיוך היא אומרת כי היעד המרכזי בהפקתה של קופסת הקלפים הוא "לגרום לאבטלה אצל הקולגות שלי, יועצי הנישואין". זאת כאשר כל זוג יוכל לייצר תקשורת נכונה ופתוחה במערכת הזוגית שלו מבלי להצטרך לסיועם של מטפלים זוגיים.

אמאייב מספרת על עבודתה בבית הדין בחיפה שם נחשפה לכמות עצומה של מקרי גירושין, כמות הולכת וגדלה, ולאחר שבחרה ללמוד ייעוץ נישואין הבינה שמקור התופעה הוא בחוסר יכולת לתקשר נכון בין בני הזוג. "חיפשתי את שורש הבעיה והבנתי שאנשים לא שומעים אחד את השני כי אנשים לא יודעים לדבר".

כדי לפתור את הבעייתיות התקשורתית הזו כתבה מספר משפטי מפתח על קלפי קרטון והפכה אותם לבסיס לשיח משותף ופתוח עבור בני הזוג שבהם טיפלה. "התגובות היו מדהימות. זה פותח עולמות", היא אומרת ומוסיפה: "גם מי שלא רצה להגיע לטיפול התחילו לדבר. הרי כוחו של האדם הוא הדיבור והוא גם נקרא 'מדבר'. לא ניתן לחיות ובוודאי שלא להקים משפחה ובוודאי שלא לגדל ילדים ללא יכולת הדיבור. העבודה שלנו היא לדעת איך לדבר. לדבר לא רק על התקופות הקשות אלא גם על התקופות הטובות, וגם על נושאים אינטימיים. למה לא מדברים על זה?", היא שואלת וסבורה שבכוחם של הקלפים להוות בסיס לפתיחות ויכולת דיבור גם ללא הסתייעות של בני הזוג במטפל ויועץ.

לדברי אמאייב אין הבדל בין המגזרים השונים, ובעוד דתיים נועצים לעיתים ברב, מי שאינו דתי נועץ ביועצים מסוגים שונים, אך התכלית היא אחת והדרכים דומות.

עוד היא מדגישה כי בניגוד לקלפים אחרים הקיימים בשוק, בתחומי ייעוץ כאלה ואחרים, הקלפים שאותם פיתחה לאחר שנות מחקר וייעוץ ובתמיכת יועצים ומומחים, מעוצבים בהתאם לרוח זוגות שומרי תורה ומצוות.

 

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו