אמבולנס מדא ירושלים
אמבולנס מדא ירושליםהלל מאיר

יומם של צוותי מד"א בדרום היה עמוס בפעילות, ומרבית עובדי ומתנדבי מד"א נאלצו להשאיר את קרוביהם במרחבים המוגנים ולצאת לשטח על מנת להעניק טיפול לנפגעים ולהציל חיים.

את הקריאה הראשונה קיבלו במד"א בסמוך לשעה 05:40 הבוקר, אז דווח על נפילת גראד בפרדס באשדוד. כוחות מד"א שהוזנקו לאזור כללו ניידות טיפול נמרץ, אמבולנסים ואף טרקטורון שסייע לכוחות להתמודד עם תנאי השטח. מהמקום פונו שלושה פלסטינים ששהו בפרדס כאשר אחד מהם סובל מפגיעות בגפיים, שני מפגיעת חזה והשלישי מפגיעה בצוואר. השלושה פונו לבית החולים קפלן ברחובות. מהאזור פונו גם מספר נפגעי חרדה.  בסמוך לשעה 09:00, דווח למד"א על נפילה נוספת בעיר באר שבע, אשר גרמה לנפגע אחד באורח קל ולנפגע חרדה. שניהם פונו לבית החולים סורוקה בעיר.

במהלך כל היום נשמעו אזעקות ברחבי הדרום ונפלו רקטות גראד וקסאם שלא גרמו לנפגעים, אולם האזעקות שנשמעו בשעות הערב כבר הפכו קטלניות.

עם צאת השבת, גרם אחד מטילי הגראד לפגיעה ישירה בבית. כוחות מד"א רבים הוזנקו לאזור, ופינו מהזירה חמישה נפגעים, בהם תינוק בן חודשיים, ילד כבן 9, וצעיר כבן 20 שסבלו מפגיעות רסיסים ושני ילדים נוספים שסבלו מחרדה. החמישה פונו לבית החולים סורוקה במצב קל.

מספר דקות לאחר מכן נורו מספר טילי גראד אל העיר באר שבע, חלקם יורטו באמצעות כיפת ברזל ואחד מהם נפל בסמוך לרכב ופגע בבית. כוחות מד"א רבים שהוזנקו לאזור, טיפלו בפצוע אחד באורח אנוש שפונה תוך פעולות החייאה ובבית החולים נקבע מותו, שלושה פצועים באורח קשה, שני פצועים באורח בינוני ו-16 נפגעי חרדה.

מספר דקות לאחר הגעת הפצועים לחדר המיון בבית החולים סורוקה, הגיע למקום גם אחד מעובדי מד"א, אשר שב מפינוי בזירה אחרת ומצא בחדר המיון את גיסתו כשהיא פצועה באורח קל וגילה כי אחיו הגיע לבית החולים כאשר הוא פצוע באורח בינוני ואילו אחייניתו נפצעה באורח קשה ומטופלת בבית החולים.

בנוסף לקריאות הרבות בהן טיפלו במהלך היום צוותי מד"א, גם שירותי הדם של מד"א פעלו מסביב לשעון: כ-118 מנות דם ומרכיבי דם סופקו במהלך סוף שבוע לבית החולים סורוקה על מנת לסייע בהצלת חיים ובמד"א קוראים לציבור להגיע במהלך כל השבוע הקרוב ולתרום דם על מנת שלא יורגש חלילה מחסור. 

מד"א קורא לציבור להישמע להנחיות פיקוד העורף והמשטרה ולהישאר במרחבים המוגנים. אין לצאת מן המרחב המוגן עם הנפילות, מחשש לנפילות נוספות באותו האזור שעלולות לגרום לנפגעים רבים בנפש. בנוסף, מבקשים במד"א מהציבור להיות עירניים לסימני בהלה וחרדה אצל בני הבית, ולהזעיק במידת הצורך את כוחות מד"א למקום. 

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, הורה לכלל כוחות מד"א לשמור על מיגון ראוי, כך שיוכלו לצאת ולהציל חיים תוך כדי שמירה על עצמם ורועננו כל ההנחיות למיגון הצוותים. בנוסף, על פי הערכת מצב שהתקיימה הערב במד"א נקבע כי באזור הדרום תעמוד הכוננות על הרמה הגבוהה ביותר ובנוסף לכך יאוישו כל רכבי ההצלה של מד"א באזור. ברחבי הארץ תמשיך לעמוד הכוננות על רמה ב', שהיא אחת לפני הגבוהה ביותר. במד"א ימשיכו לקיים הערכות מצב מעת לעת.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "כוחות מד"א פעלו במהלך סוף השבוע כולו מסביב לשעון והעניקו סיוע וטיפול רפואי בכל אחת מזירות הנפילה ברחבי הדרום. אני מצדיע לצוותי מד"א, שגם ברגעים הקשים עשו את המוטל עליהם, עזבו את בני המשפחה ויצאו לבצע את תפקידם- הצלת חיים. בשם ארגון מד"א, אני שולח את תנחומיי הכנים למשפחת ההרוג ואיחולי החלמה מהירה לפצועים המאושפזים בבתי החולים השונים".