אולטימטום טורקי לישראל: התנצלות עד מחר

"לא נסכים לדחייה של שישה חודשים בפרסום דו"ח פאלמר", אמר שר החוץ הטורקי. גורמים מדיניים: נתניהו נחוש לא להתנצל

בן שאול , ב' באלול תשע"א

שר החוץ הטורקי, אהמט דבוטולו, אמר בראיון משותף לעיתונים "טודיי זמאן" ו"הורייט" כי מועד פרסום דו"ח פאלמר מחר הוא המועד האחרון להתנצלות ישראלית על אירועי המשט לעזה.

"לא נסכים לדחייה של שישה חודשים בפרסום הדו"ח", אמר השר, תוך שהוא מתייחס להצעתו של רה"מ נתניהו מהשבוע שעבר.

העיתון "טודיי זאמאן" ציטט מקורות מקורבים לשר החוץ הטורקי שאמרו כי השר, ששוהה כעת בפסגה בנושא לוב בפאריס, ישוב לאנקרה מחר בבוקר ויתחיל בדיונים לקראת פרסום דו"ח פאלמר, ע"י מזכ"ל האו"ם בערב.

דבוטולו אמר בראיון כי כל הבקשות לדחיית פרסום דו"ח פאלמר הגיעו מצדה של ישראל. לדבריו, טורקיה הסכימה מספר פעמים לדחייה, כיוון שישראל היתה מעוניינת לנהל משא ומתן על הדרישה הטורקית להתנצלות. "המתנו בסבלנות להחלטה ישראלית, אבל נראה שלישראל יש קושי בקבלת החלטות. טורקיה הבהירה את עמדתה בנושא המשט והבהרנו שלא נקבל דחייה נוספת של פרסום הדו"ח", אמר שר החוץ הטורקי.

דבוטאולו אמר כי ההחלטה מתי לפרסם את הדו"ח נתונה בסופו של דברי בידי האו"ם. "איננו נמצאים בעמדה שבה אנחנו יכולים לומר להם לפרסם את הדו"ח או לדחות אותו, אבל נעשה מה שצריך כשאו"ם יפרסם אותו בסופו של דבר". שר החוץ הטורקי הדגיש כי מדובר בדו"ח שלא הוכן על ידי אחד הצדדים, והודה כי הוא יכלול חלקים שלא יהיו מקובלים על טורקיה.

"נאמר לנו כי יש הסכמה כללית (בישראל), כולל התנצלות ועניינים נוספים, מה שאומר שהתקדמנו במשא ומתן. אבל כשזה הגיע לשלב הסופי, ישראל תמיד לקחה צעד אחורה ברגע האחרון בשל מחלוקות בקואליציה". הוא איים כי "טורקיה תטיל סנקציות שידועות היטב לישראל ולגורמים בינלאומיים אחרים".

 דבוטולו הוסיף כי אם ישראל לא תתנצל על אירועי המרמרה, יהיו לכך השלכות. "אם לא תהיה התנצלות ישראלית, נתחיל ביישום תוכנית ב'", אמר דבוטולו.

מדובר בתוכנית מגירה שהכינה ממשלת טורקיה לצינון נוסף של היחסים עם ישראל ולמאבק משפטי נגד ישראל בבתי דין ברחבי העולם.

גורמים מדיניים המעורים ביחסים בין טורקיה לישראל אמרו, כי ישראל לא צפויה להתנצל על אירועי המשט לעזה: "ראש הממשלה נחוש שלא להתנצל. בימים האחרונים הועברו מסרים לארצות הברית בערוצים שונים, לפיהם אין בכוונת ישראל להתנצל".