כיצד לעצור ספינה שטה בלב ים?

מערכת הביטחון בוחנת מספר הצעות טכנולוגיות, שנועדו לעצור אוניות כבדות בתנועה בלב ים ללא צורך בהפעלת כוחות השתלטות כמו ב"מרמרה".

אבי חיים , ה' באלול תשע"א

כיצד לעצור ספינה שטה בלב ים? -ערוץ 7
אוניה ספינה חיל הים
ישראל דיפנס

משרד הביטחון פנה למספר תעשיות ביטחוניות מישראל ובעולם בבקשה שיציעו פתרונות: כיצד ניתן לעצור ספינה שכבר נמצאת בתנועה ללא צורך בהפעלת כוחות השתלטות שיעלו על סיפונה ובלי להטביע אותה?

על פי הדיווח בישראל דיפנס מספר הצעות טכנולוגיות שהיו עשויות לעצור ספינה בתנועה נבחנו כבר לפני שנים על ידי מערכת היבטחון הישראלית, אבל החיפוש אחר פיתרון כזה התחדש אחר ארועי המשט לרצועת עזה בחודש מאי 2010, שבו נהרגו תשעה אזרחים טורקיים ונפצעו עשרות בעת השתלטות של הקומנדו הימי על הספינה "מרמרה".

בניסיון למנוע עימותים אלימים נוספים בלב ים, כדוגמת ההשתלטות על הספינה "מרמרה" שסיבכה את ישראל בזירה הבינלאומית, מחפשת מערכת הביטחון הישראלית אחר האמצעי שיאפשר לעצור ספינות גדולות לאחר שכבר הפליגו ל דרכן.

הצורך שהוגדר הוא שיטה שתאפשר לעצור את הספינה בלב ים מבלי שיידרשו לעלות עליה לוחמים ומבלי שתטבע. כדי להימנע מהטבעת ספינה לא ניתן לפתוח על אוניות באש חייה או להצמיד מטען חבלה שיפער בה חור, ועלול להטביע אותה. מומחים מעריכים כי הדרך הטובה ביותר לעצור ספינה בלי להטביעה היא "לטפל" במנוע שלה.

גורמים ביטחוניים אומרים כי "מדובר בנושא מאוד מורכב. בכל העולם אין כיום פתרונות לעצירת כלי שיט במסות כבדות כאשר הם כבר בתנועה".

בעקבות פניית משרד הביטחון לתעשיות הביטחוניות נבחנות כיום כמה הצעות כיצד לעצור ספינות בתנועה בלב ים, אבל להערכת גורמי ביטחון הדרך עד לפיתוח אמצעי יעיל עוד ארוכה. "עשינו סינון של הרעיונות ואנחנו בוחנים מספר כיוונים", אמר הגורם הביטחוני.

הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il