סכסוך עבודה בחברת ש.ל.ה

הסתדרות העובדים הכריזה היום על סכסוך עבודה בחברת ש.ל.ה, המספקת טיפולי שיניים לקופת חולים כללית.

אבי חיים , ה' באלול תשע"א

ועדת התיאום והביצוע של ההסתדרות הכריזה היום (ראשון) על סכסוך עבודה בחברת ש.ל.ה של שירותי בריאות כללית. סכסוך העבודה הוכרז בעקבות מבוי סתום במו"מ על הסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי.

העובדים טוענים כי ההנהלה מסרבת לתת משכורת קבועה חודשית לעובדי המנהל והסייעות ולהמשיך לשלם להם על פי שעה. דבר אשר יוצר תחלופה תדירה בעובדים ושחיקה בעבודתם. בנוסף, העובדים דורשים כי שום הוצאה של המעסיק לא תושת על העובד, לרבות שירותי הכביסה. עוד מבקשים העובדים, כי המטפלים והשינניות יקבלו שכר גם על ביטול של פציינט.

חברת ש.ל.ה הינה חברת בת של "שירותי בריאות כללית" הכוללת את שירותי הרפואה המשלימה והאלטרנטיבית והמורכבת משלושה חלקים: "כללית רפואה משלימה", "כללית סמייל" ו"כללית אסתטיקה" ומעסיקה למעלה מ- 3,000 עובדים. מדובר במטפלים ברפואה המשלימה, סייעות שיניים, עובדי מנהל, עובדים פארה רפואיים ושינניות. העובדים התארגנו בהסתדרות לפני כשמונה חודשים ומאז החל מו"מ עם ההנהלה להסדרת תנאי העסקתם במסגרת הסכם קיבוצי.

יו"ר ועד העובדים, יוסף תומר אמר כי "למעלה משבעה חודשים אנו מנהלים מו"מ עם ההנהלה להסדרת תנאי העסקתנו. אך ההנהלה מצידה מתנהלת בסחבת תוך כדי התבצרות בעמדותיה והתנהלות שאינה בתום לב. אני קורא למנכ"ל שירותי בריאות כללית להתערב במו"מ ולהגיע להסכם ראוי וצודק למען העובדים".

ראש חטיבת מוסדות בריאות בהסתדרות המעו"ף, עדה קרמסקי אמרה כי "ההנהלה נוקטת בסחבת במו"מ מזה למעלה משבעה חודשים ומתעלמת מדרישות העובדים ומנגד היא נוהגת בצעדים חד צדדיים כנגד העובדים ומשכורותיהם. אנו קוראים להנהלה לשבת אתנו למו"מ אינטנסיבי להסדרת תנאי העסקת העובדים במסגרת הסכם קיבוצי".

מהנהלת ש.ל.ה נמסר לערוץ 7 כי "היא מקיימת מו"מ ארוך עם ההסתדרות וועד העובדים, במסגרתו הלכה כברת דרך ארוכה לקראת העובדים בש.ל.ה. יוזכר כי הסכם קיבוצי ראשוני נחתם בין הצדדים בחודש פברואר 2011".

"במהלך התקופה האחרונה חלה התקדמות ממשית במו"מ ואף הושגו הסכמות בחלק מהנושאים. במיוחד בנושאי תוספות שכר לעובדים , תנאים נלווים ותנאים סוציאליים נוספים. יחד עם זאת ההנהלה מחויבת לשמור על חוסנה הכלכלי של ש.ל.ה לאורך זמן, לטובת מטופליה ולטובת עובדיה".

עוד הוסיפה ההנהלה בהודעתה כי "דרכה של הנהלת ש.ל.ה היא לפעול בשיתוף עם ציבור עובדיה. ש.ל.ה פועלת בשקיפות מלאה, גם מול נציגי העובדים, בכל הנושאים שעלו על הפרק. אולם למרות נכונותה של החברה להמשיך במו"מ ענייני מתוך חתירה להגיע לחתימתו של הסכם קיבוצי כולל, הרי שנציגות העובדים בחרה שלא להתייצב לישיבות המשא ומתן, ותחת זאת אצה לה הדרך להכריז על סכסוך עבודה מיותר".

"ההנהלה מאמינה כי לאחר כברת הדרך הארוכה אותה עברנו נותרו חילוקי דעות, אותם ניתן לפתור בהדברות. ההנהלה קוראת לוועד העובדים ולהסתדרות לנהוג באחריות, להיכנס למו"מ ענייני, מואץ ומרוכז, במטרה להגיע להסכמות בהדברות ובמו"מ, ולמנוע סבל מיותר מציבור מטופלי החברה וכן מעובדיה".