הלינץ' שלא שמעתם עליו: מארב לניידת בעיסאוויה

זה קרה ביום שישי. ניידת משטרה הותקפה באבנים בכפר עיסאוויה. הניידת חולצה ללא נפגעים בנפש. חקירה נפתחה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ה' באלול תשע"א

שכנים מסוכנים בעיסאוויה
שכנים מסוכנים בעיסאוויה
פלאש 90

שלומי דניאל, תושב הגבעה הצרפתית שבירושלים, שב ביום שישי לביתו, ובדרכו הבחין בניידת משטרה שחלונותיה מנופצים וממצב דפנותיה ניתן לראות בבירור שעברה לינץ'. ביומן ערוץ 7 הוא מספר על האירוע שמשום מה לא הגיע לידיעת התקשורת הכללית.

דניאל מספר שהניידת המוכה והמכוסחת, כהגדרתו, נראתה בפתח הכפר עיסאוויה כשפניה הפוכים מכיוון התנועה ו"נראה שמילטו אותה", כלשונו.

עוד הוא מציין כי ראה את הניידת בדיוק במקום בו ניצב לפני כחודש רכבו של שליח שטעה בדרכו ונכנס לתוככי עיסאוויה, שם מצא את עצמו תחת מתקפת אבנים מכל עבר ורק בנס חולץ מהמקום. "הניידת הייתה כמו הרכב של הבחור שנעשה לו לינץ' ", הוא אומר ומזכיר את האירוע בו נפצע הצעיר ואלמלא סיוע שהוגש לו ספק אם היה נחלץ מהמקום.

עוד מספר דניאל כי בתקופה האחרונה נמנעות ניידות משטרה מלהיכנס לעיסאוויה, וכך גם פעילות משטרתית אחרת נמנעת במקום מחשש לעימותים עם האוכלוסייה הערבית שבכפר.

דניאל מציין כי מאז התחממות הרוחות במקום ולנוכח המתח בתוך שכונת הגבעה הצרפתית, מתח שנגרם על ידי צעירים בני עיסאוויה, שבים ומבקשים תושבי הגבעה הצרפתית לחסום את דרך הגישה מהכפר לגבעה הצרפתית, אך בקשתם אינה זוכה למענה. דניאל מציין בדבריו שקיימת גישה חלופית לכפר, גישה שתוביל את תחנת מג"ב הנמצאת בכביש מעלה אדומים, אך כאמור בקשתם זו לא נענית.

עוד תוהה דניאל מדוע זה איש לא יודע על תקיפת הניידת, ומעלה אפשרות שהדבר מוסתר מעין הציבור כדי שלא לגרום מבוכה למשטרה או כדי שלא לעורר מהומות מחודשות במקום.

בתגובה לדברים נמסר ממחוז ירושלים של משטרת ישראל כי אכן נרגמה ניידת באבנים. היה זה בעת פעילות משטרתית למעצר חשודים. בדוברות המשטרה מציינים ששמשתה האחורית של הניידת נופצה והיא חולצה מהמקום ונפתחה חקירה. להערכת המשטרה בתקופה הקרובה יבוצעו מעצרים של חשודים במעשה.