ממשלת אוקראינה הרסה בית כנסת

ממשלת אוקראינה החליטה לבנות בית מלון דווקא על שרידיו של בית הכנסת העתיק בלבוב, לטובת באי משחקי גביע אופ"א.

ישי קרוב , ז' באלול תשע"א

בית כנסת בעיר פראג
בית כנסת בעיר פראג

בית מלון חדש מוקם בימים אלה על שרידי בית הכנסת אשר נחשב בעבר למפואר ביותר באירופה - טורי הזהב ,גולדנה רויזה, בלבוב שבאוקראינה.

בית הכנסת הוקם בשנת 1582 והיה של הרב דוד הלוי סגל - מגדולי הפוסקים האשכנזיים במאה ה-17 וממחברי ספר טורי הזהב על כל חלקי השולחן ערוך. בית הכנסת נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באוקראינה ובעולם, ששרידיו הוכרזו כאתרי מורשת בידי אונסקו. הוא נשרף על ידי הנאצים בשנת 1941, אך לא התמוטט ונותר על כנו.

קונסול כבוד של פולין בישראל, עודד פלר, שיגר מכתב בהול לשר החוץ בו דרש את התערבותו המיידית של המשרד, "התנהגותם של שלטונות אוקראינה והזלזול בהיסטוריה של 420 אלף מתושביה היהודים של לבוב שנספו בשואה ראויים להתערבותך המידית. לא רק גינוי נחוץ כאן אלא פעולה דחופה ומיידית להפסקת העבודות באתר בית הכנסת בלבוב. יתרה מזאת, אנו מצפים כי שלטונות המקום יאפשרו שחזור מלא של בית הכנסת והחזרתה של עטרה ליושנה".

בראיון לערוץ 7 סיפר פלר, כי "באקראי קיבלתי הודעה שבבית הכנסת שבלבוב מתבצעים עבודות הרס במטרה להקים מלון לקראת משחקי גביע אופ"א בשנה הקרובה. אתר בית הכנסת נהרס ללא שום הודעה מוקדמת".

"נזעקתי על כך שבעקבות העבודות לא ישאר שריד של בית הכנסת ולכן פניתי לשר החוץ שיפעל כדי לעצור את העבודות".

פלר ציין כי תושבי המקום מנסים כבר שנים לשקם את בית הכנסת שקירותיו האיתנים לא התמוטטו ועד היום ניצבים תזכורת לקהילה היהודית המפוארת של המקום. בנוסף ציין כי לא ניתנה שום הודעה על הריסתו. יצוין כי גם קברו של דוד הלוי סגל, חולל ועל כל שטח בית הקברות הוקם שוק מרכזי.