פקחי המנהל האזרחי. ארכיון
פקחי המנהל האזרחי. ארכיוןפלאש 90

ועדי המתיישבים בבנימין ובשומרון סבורים כי התבטאותו של ראש המנהל האזרחי חושפת בעיה עמוקה בהתנהלות הארגון, המופקד על ניהול חייהם האזרחיים של מתיישבי יו"ש, כמו גם של הפלסטינים המתגוררים בשטחי C הנמצאים בשליטת ישראל.

לטענתם, ההתבטאות הציפה בעיה עימה מתמודד כבר שנים רבות ציבור המתיישבים ביש"ע. הטענות על אכיפה המופנית כלפי יהודים בלבד קיבלה אישור נוסף כשנחשף המכתב בו כתב אלמוז: "הקייטנה נגמרה...אני מבקש לעצור את כל הפעילות האכיפה מול הבניה הבלתי חוקית הפלשתינית. נחזור אליו כשנרגיש כשצריך".

בוועדי המתיישבים החליטו להפנות קריאה ברורה לממשלה לפרק את המנהל האזרחי ולהעביר את סמכויותיו למשרד הפנים.

יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר שהיה בעברו גם ראש המועצה האזורית שומרון, אמר כי "המנהל האזרחי פועל מאז הסכמי אוסלו תוך כדי התעמרות והתעללות במתיישבים היהודים. הוא אוכף את חוקי הבנייה באופן סלקטיבי וזה נחשף גם בהתבטאותו של אלמוז וגם בנתונים היבשים המוכיחים זאת".

יו"ר ועד המתיישבים בבנימין, סא"ל במיל' איציק שדמי אמר: "מעבר לדרישה המינימאלית שלפיה צריך לפטר פקיד שמחליט לאכוף את חוקי המדינה בצורה גזענית כלפי יהודים בלבד, יש צורך עליון ששרי הממשלה יפעילו לחץ על ראש הממשלה להעביר את סמכויות המנהל האזרחי למשרד הפנים. כמו שבמשרד החינוך בנימין שייכת למחוז ירושלים ושומרון למחוז מרכז יש לעשות כך במשרד השיכון לגבי סמכויות הבנייה. אנו לא שונים מאזרח שגר במועצה אזורית אשכול, או בעיריית ת"א. אנו מבקשים שהאכיפה תהיה מושפעת משמירה על החוק ולא ממניעים פוליטיים של שר כזה או אחר".

נציין כי הדברים אשר צוטטו בשם אלמוז סותרים דו"חות של המנהל האזרחי עצמו, אשר מעידים כי המצב בשטח שונה. בדו"ח שכתב לפני שנתיים סיכם ראש יחידת הפיקוח במינהל האזרחי, מרקו בן-שבת את הנתונים על האכיפה המפלה. לפי הדו"ח, המתייחס לאכיפת החוק כלפי פלסטינים וכלפי מתנחלים כתב: "שנת 2008 התאפיינה בהקפאה כמעט מוחלטת במימוש אכיפה בכל מה שקשור לבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית. הקפאת ההריסות ופעילויות אכיפה אחרות בתחומי התשתית משדרות מסר שלילי לאוכלוסייה ומאפשרת קביעת עובדות שיקשה עלינו להתמודד מולן בעתיד".

מהנתונים שהעלה בן שבת עולה כי 646  מבנים בלתי חוקיים איתרו פקחי המינהל במגזר הפלסטיני בשנת 2008. 111 מתוכם נהרסו באותה שנה. 293 מבנים בב"חים אותרו בגזרת המתנחלים בשנת 2008, ומתוכם נהרסו 105. במילים אחרות, בעוד ששליש מהבנייה הלא חוקית של המתנחלים נהרסה בפעילות של המינהל, רק שישית נהרסה אצל הפלסטינים. המדובר כמובן רק בבנייה פלסטינית בשטחי סי שהם בשליטה ישראלית.

את הדו"ח סיכם במילותיו בן שבת, "רמת הפיקוח על המגזר הישראלי הדוקה פי כמה מאשר על המגזר הפלסטיני, וזאת בעיקר בשל הרגישות הגבוהה ומדיניות האכיפה".