רן ובר, איש הייטק שחזר בתשובה מתאר את עולמו של הייטקיסט דמיוני בשם רונן מאיר. חייו של רונן טכניים- הוא עובד קשה, מרויח הרבה כסף, מוערך ע"י המשקיעים והמנכ"ל של החברה, אבל בפנים – אין אף לחלוחית. לא האישה ולא העדר הילדים, גם לא הדוס מהעבודה, מצליחים להניע משהו בחיים שנמשכים מעצמם. רונן פשוט כבוי.

תאונת דרכים בה חווה רונן מוות קליני ובעקבותיו גם התגלות אלוקית כביכול, מביאה לטלטול רגשי והתרסקות עולמו של רונן. הוא נאלץ לשנות את עולמו מקצה לקצה, ובתוך כך מנסה להשפיע על כל הסובבים אותו – מהחברות של אשתו ועד לצפי באחת התכניות עתירות הרייטינג בטלויזיה.

התגלות, רן ובר. הוצאת "התחלות חדשות", 332 עמ'.

כצפוי, התגובות נעות בין כעס, סלידה וגיחוך. רונן, כחוזר בתשובה טרי שזה עתה ראה את האור, לא מוכן לוותר ולא עושה הנחות לאף אחד מאלו שנפגשים איתו.

בספר לא עושה ובר הנחות - לא למוכר ספרים חסידי, לא לליטאי שיושב כל היום מול הגמרא וגם לא לארגון מחזירים בתשובה שמתנהל רק במונחים כלכליים של תפוקה. הוא נותן לכולם להבין שמי שלא זוכר שיש בורא לעולם אלא מתקיים מכח האנרציה, החינוך או האמונה שבערה בו בפנים, עלול להשאר עם קיום מצוות טכני ועקר.

בעיקר, לא עושה ובר הנחות לרונן עצמו. הוא מפגיש אותו עם מציאות משתנה, עם אנשים ומזימות מרושעות ואפילו פסיכולוג אחד שגורם לו לעבור היפנוזה. ובעיקר- מכריח אותו להיפגש עם עצמו.

היופי שבספר הוא שאינו מכוון את הקורא לבחור בדרך מסוימת של עבודת ה' - הוא יוצא להתבודדות וגם לומד גמרא בעיון, עובד חצי יום לפרנסתו וגם נוסע לקברי צדיקים, וכל אלו גורמים לו להתקרב למטרה. אך מהי המטרה? מה יהיה על הקשר הזוגי שלו.

לא אקלקל לכם עם ספויילרים מיותרים, רק אומר שהספר מרענן בגישתו ומעורר אותנו לאלול מכיוון קצת יותר טהור- אני מול הקב"ה. הוא כתוב בצורה המיועדת גם לחילוני וגם לדתי, אך עריכה והגהה מדוקדקות יותר היו מעלות אותו ברמה אחת לפחות- מבחינת קיצור סיבוכי העלילה ומבחינה לשונית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו