פרס ואובמה
פרס ואובמה

נשיא המדינה, שמעון פרס, שיגר הבוקר (ראשון) איגרת זיכרון ותודה לנשיא ארה"ב ברק אובמה בחלוף עשור ממתקפת הטרור שהתרחשה ב-11 בספטמבר ובהינתן הסיוע האמריקני המכריע באירועי סוף השבוע במצרים.

בהתייחסו לפיגוע במגדלי התאומים כתב פרס "בחלוף עשור ממתקפת הטרור האכזרית על מגדלי התאומים ומרכז הסחר העולמי, הפנטגון וטיסת יונייטד אירליינס 93 שהוביל למותם של  3000 בני אדם חפים מפשע. בשמי ובשם העם בישראל אני מבקש להביע את רגשי ההזדהות שאנו חשים עם העם האמריקני ועם המשפחות השכולות בשעה קשה זו של זיכרון".

"אירועי ה-11 בספטמבר שיקפו את תמצית הרוע וחשפו את האומץ של העם האמריקני. האירועים גם סימלו אבן דרך במלחמה העולמית נגד הטרור אותה הובילה ארצות הברית מתוך מטרה לבנות עולם בטוח יותר וטוב יותר לילדינו ולנכדינו. במבחן התוצאה, ארצות הברית ניהלה מלחמת חורמה נגד הטרור שהגיעה לשיאה במותו של אוסמה בן לאדן ובשחרור העולם החופשי והאנושות כולה מהפורענות שחולל".

"אנו חולקים שעה זו של אבל וזיכרון יחד עם האומה האמריקאית באותה המידה בה אנו חולקים עימה את ערכי הדמוקרטיה, החופש והכבוד לערך חיי אדם. ארה"ב מהווה דוגמא והשראה לכולנו –אומה ששאפה לקדם את טובת האנושות מבלי לבקש שליטה באחר.

"אנו גאים להיות ידידים קרובים ובעלי ברית של ארה"ב. העם בישראל חלק עימכם רגעים שמחים אך גם הזיל דמעה יחד עימכם לפני עשור ביום בו אמריקה הותקפה. ישראל היום שוב מרכינה את ראשה כשאמריקה מתאבלת על האובדן".

באיגרת הביע פרס את הכרת תודתו על עזרת ארצות הברית נוכח האירועים בשגרירות ישראל בקהיר "במנהיגותך אתה ממשיך להנחיל את העיקרון לפיו כי לא ניתן לערער את החירות וכי כלל האנושות ראויה ליהנות מחירות. אנו סומכים על מנהיגותך ומוקירים תודה על תרומתך המכרעת להצלת חייהם של חברי המשלחת (הישראלית) במצרים ברגעים קריטיים (במהלך סוף השבוע האחרון)".

יצוין כי, מפאת שבעת ימי האבל שמקיים הנשיא פרס על מות אחיו לא יוכל הנשיא להשתתף באירועי הזיכרון וההנצחה ואת איגרת הנשיא יקריא בשמו יועצו המדיני נדב תמיר באירוע הזיכרון המרכזי באנדרטה לזכר חללי מגדלי התאומים בעמק הארזים.