קליע אל תוך הסלון
קליע אל תוך הסלוןפלאש 90

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ראש מועצת חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, על ירי קליעי ה-0.5 ביום שישי לעבר נתיב העשרה, ירי שפגע בצרכניה ובבתי תושבים שבמקום.

בראשית דבריו מזכיר פרג'ון כי ירי צלפים מעין זה היה קיים גם בעבר, אם כי היה מכוון יותר לעבר השדות והחקלאים ולא לעבר בתים, אך כעת הסכנה מחריפה שכן "חלק ניכר מהבתים בנתיב העשרה חשוף לבתים הגבוהים בבית חנון ובית לאהיא ואכן אפשרי מהקומה החמישית לשים את המקלע ולצלוף לעבר הבתים".

על הירי עצמו ביום שישי האחרון הוא מספר שרק בדרך נס נמנעה פגיעה בנפש. "הקליע נכנס לתוך הצרכנייה ובשני בתים בתוך הסלון והכדור הסתובב שם. היו שם אנשים", הוא מספר. "מסדר הבקבוקים בצרכנייה שמע שריקה אדירה, והסתבר שהכדור התחיל לשוטט בתוך הצרכנייה. הוא נגע בשולי הקיר, שינה זווית ופגע ברצפה שם הוא הסתובב עד שנרגע וניצב לו במרכז הצרכנייה. נס שזה לא פגע באותו מסדר בקבוקים. אותו דבר קרה אצל גברת אחת שישבה בסלון, קראה עיתון ולפתע שמעה את השריקה באמצע הבית. אין לזה שום הזהרה או הכנה מראש, ולפתע קליע אימתני שכזה יכול לרסק מישהו בלי שאנשי מד"א אפילו ידעו על כך", אומר פרג'ון ומדגיש שבעוד פצמ"ר מרעיש בפגיעתו ובכך גורם לכוחות ההצלה להגיע למקום האירוע, קליע שכזה אינו מרעיש שכן הירי נשמע רק בנקודת המוצא ולא בנקודת הפגיעה, וכך איש אינו מודע לירי כדי להיערך ולהתגונן מפניו.

כזכור, בעבר כבר פגע ירי צלפים בפועל תאילנדי באחד השדות והרג אותו. "זהו איום נושף עם טווחים ארוכים מאוד של כשלושה קילומטרים", אומר פרג'ון המביע תקווה שצה"ל יידע להתמודד עם האיום הזה בהכירו את חוליות הטרור הפועלות באזור. "לא ירחק היום ויורידו אותם,, הוא משוכנע.

עם זאת מזכיר פרג'ון את החשש הצה"לי לפגוע במבנה מגורים רב קומות בה בשעה שיש בו אזרחים רבים וממנו נורים קליעים לעבר ישובי עוטף עזה. "צה"ל מתמודד עם הבעייתיות הזו מדי יום ביומו. זו שאלת טוהר הנשק", הוא מזכיר.

ומה באשר לכניסה קרקעית לרצועה. פרג'ון סבור שלצה"ל די אמצעים חלופיים שיוכלו להוות מענה טוב ויעיל יותר וללא סיכון חיילים. "כניסה קרקעית היא האלטרנטיבה הפחות מועדפת,, הוא אומר ומזכיר כיצד באמצעים אחרים יורטו חוליות רבות.

עוד מציין פרג'ון כי לירי ישיר שכזה חשופים לא מעט ישובים המצויים בקשר עין עם מוקדי טרור עזתיים. במועצה שלו מדובר בשלושה ישובים, אך קיימים ישובים נוספים במועצות שכנות הנמצאים במרחב עשרים וחמישה הקילומטרים הצמודים לגדר עם הרצועה, והאיום מרחף גם מעליהם. זאת לבד מכבישים ושדות הנמצאים תחת איום זה.