יעלון תוקף
יעלון תוקף מכון ז'בוטינסקי

ערב ההצבעה באו"ם על המדינה הפלשתינית, תוקף בחריפות השר לנושאים אסטרטגיים והמשנה לראש הממשלה, רא"ל (מיל.) משה בוגי יעלון את הפלשתינים ואומר "עבור הפלשתינים הכלי המדיני הוא אמצעי להמשך המאבק. כך, מבחינת אש"ף, ההליכה לאוסלו לא הייתה הגעה להסכם שלום אלא אמצעי לקבל שטח ככל שניתן עד למצב שבו אנו נמצאים היום. בזמנו השתמשתי בביטוי 'לצרוב להם את התודעה' כדי שיבינו שהטרור לא משתלם. במובן הזה הייתה הכרעה אופרטיווית. לכן אבו-מאזן לא רוצה לחזור למה שהיה בתחילת שנות האלפיים".

הדברים נאמרו בהרצאת השר יעלון על "אתגרי מדינת ישראל" במסגרת סדרת ההרצאות שמקיים מכון ז'בוטינסקי, תחת הכותרת "קיר הברזל וביטחון ישראל".

בהתייחסותו לתפישת "קיר הברזל" של ז'בוטינסקי, אמר השר כי "קיר הברזל הביטחוני מתבסס על ההרתעה אשר מעמיד כיום צה"ל מול איומי הערבים. הערבים נרתעים כאשר הם רואים את צה"ל מאמץ יכולות טכנולוגיות שמאפשרות מודיעין מאוד מדויק, המשולב ביכולת להעביר את המידע בזמן אמת לאמצעי תוקף. הטרור היא בחירה מודעת של אויבי צה"ל לאור ההרתעה המיושמת במדיניות הצבא, כאשר המטרות הנבחרות אינן צבאיות אלא אזרחיות".

יעלון הוסיף כי "הערבים תפשו את מדינת ישראל כמדינה עם נקודת תורפה: העורף. הם חשבו שאנחנו חברה של 'קורי עכביש', כמאמרו של חסן נסראללה בשנת 2000, שנראים מרחוק חזקים אך כאשר נוגעים בהם, הם קורסים. בדרך של התשה אנחנו נביא לכך שיימאס עליכם הרעיון הציוני. היה לזה בסיס בשנות ה-90'. אנחנו התקפלנו בעקבות האינתיפאדה, הנסיגה מלבנון תחת ספירת ההרוגים ועוד. עסקת ג'יבריל למשל חיזקה אצלם את 'תפישת קורי העכביש'".

עוד קבע המשנה לראש הממשלה בהרצאתו כי "הפלשתינים פונים לדרך החד-צדדית, להליכה לאו"ם, כאשר הם רואים שאנו לא נכנעים לטרור. יש פה ניסיון לעשות דה-לגיטימציה למדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הם טוענים שאין עם יהודי. כל עוד זה קיים, כל הסכם יהיה הסכם ביניים. 'הודנה'".

יעלון ביקר בחריפות את יו"ר הרשות הפלשתינית "אבו-מאזן מתחמק ממו"מ עם מדינת ישראל, שעלול להביא אותו לנקודת הכרעה. ערפאת התחמק מזה במלחמת הטרור שנקראת 'אינתיפאדת אל-אקצה', ואבו-מאזן מתחמק מזה בפנייה לאו"ם. הסכסוך לא התחיל ב-67', והוא לא על הקמת מדינה פלשתינית אלא על עצם קיומה של מדינת ישראל. האם אבו-מאזן יהיה מוכן להכיר בזכותנו להתקיים כבית הלאומי של העם היהודי? לעולם לא. הוא אמר את זה בנאום בפני הליגה הערבית לאחר נאום ראש הממשלה בוושינגטון לפני ארבעה חודשים. מדובר בהמשך תורת השלבים של אש"ף".

יעלון הבהיר, כי אין לישראל כוונה לדון עם הפלשתינים על עניינים טריטוריאליים "לא קיבלנו שטחים תמורת שלום. קיבלנו שטחים תמורת רקטות. אנחנו לא ניכנס לדיון על טריטוריה כי זה הנושא שבו אנו מוותרים ולא מקבלים שום דבר".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו