אורי מקלב
אורי מקלב צילום: פלאש 90

תוכנית חדשה שהגיש סגן יו"ר הכנסת, ח"כ הרב אורי מקלב, קוראת להחיל את שיטת הליסינג גם בתחום הדיור, ובכך ליצור למעשה דיור בר השגה לזוגות צעירים ולזכאים. ההצעה הועברה לעיונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והיא הוגשה גם לדיון בוועדה לשינוי חברתי-כלכלי בראשות פרופ' מנואל טרכטנברג. השיטה, אגב, מיושמת ופועלת היטב בארה"ב ואירופה.

מחיר הדירה, מסביר מקלב, נגזר בעיקר משלושה פרמטרים: מחיר הקרקע, עלות פיתוח הקרקע והתשתיות ועלות הבנייה. שני הסעיפים הראשונים שמשולמים למדינה מהווים כשליש ממחירה הסופי של הדירה ללקוח. כיום נדרשים יזמים לשלם למדינה עבור פיתוח הקרקעות מיד אחרי הזכייה במכרז, עוד לפני תחילת הבנייה. על פי התוכנית החדשה, המדינה תקבל את חלקה רק כאשר הדירה תיבנה בפועל ובתשלומים לאורך השנים.

ההצעה מבוססת על שיטת המימון B.O.T. שהוחלה, לדוגמה, בכביש 6. באמצעות שיטה זו מעניקה הממשלה לחברה פרטית זיכיון לתכנון, הקמה ותפעול של פרויקטים, כאשר בתום תקופת הזיכיון מועבר הפרויקט לרשות המדינה. כך גם בהצעה זו, בתום תקופת הליסינג/השכירות הדירה תועבר לבעלותו.

על פי תוכניתו של מקלב, המדינה תשווק את הדירות על פי קריטריונים שונים של זכאות. הזכאים ישלמו שכירות למדינה, באמצעות חברות מפעילות ציבוריות ופרטיות שייבחרו באמצעות מכרז, כאשר ההכנסות יחולקו ליזמים ולמדינה על פי חלקם היחסי בביצוע הפרויקטים. בתום תקופת השכירות, תישאר הדירה בבעלותו של הדייר-שוכר. הצעה זו יכולה להתבצע במספר מסלולים, בהתאם ליכולת הרוכש ורמת זכאותו, מסלולים שיתפרסו על פני 20 שנה, 25 שנה ו-30 שנה. גם מסלולי הריביות ישתנו בהתאם.

"באזורי עדיפות לאומית שיעור השתתפות המדינה יהיה גדול יותר וכך הלאה. כעומק מקום העדיפות והזכאות יהיה עומק הסיוע", מסביר ח"כ הרב אורי מקלב.  "תוכנית זו כוללת את כל המרכיבים הנדרשים כדי לסייע בפתרון מצוקת הדיור החריפה: יש בה אלמנטים של דיור בר השגה, של דיור להשכרה וביישומה ניתן לשלב גם את מדיניות 'מחיר למשתכן' בפלטפורמה של 'מחיר לשוכר'.

"ההצעה יכולה להוביל לשינוי תפיסת המגורים בישראל ולהפחית משמעותית את מצוקת הדיור, תוך מתן אפשרות לדיור הולם לזוגות צעירים ולזכאים", אומר ח"כ הרב מקלב. "בהצעה זו יתמכו גם המתנגדים לדיור להשכרה מסיבות שונות, משום שלא מדובר בדירה שכורה, אלא בדירה בבעלות ממש".