אובמה נואם. רק טקטיקה
אובמה נואם. רק טקטיקה

יורם אטינגר, ציר ישראל לשעבר בוושינגטון, אומר לערוץ 7 כי נאומו של אובמה הוא אולי מהווה שינוי טקטיקה אך מהותית יחסו לישראל לא השתנה. "נמר לעולם לא משנה חברבורותיו. אובמה שינה אולי  את הטקטיקה שלו אבל גישתו ממשיכה להדאיג".

לדבריו, אובמה בנאומו גילה בורות מדהימה ביחס לאירועים במזרח התיכון, גישה שלדבריו צריכה להדאיג את כולנו, "הוא התייחס לאירועים במדינות ערב כאל חגיגה של דמוקרטיה. כאילו במצרים הודח דיקטטור שהוחלף במנהיג דמוקרטי. זו הפגנת בורות מדהימה עם מסר מדאיג למשטרים פרו אמריקאים האם הם אכן יכולים לסמוך על אובמה".

לדבריו, בנושא הפלשתיני לא היה שום שינוי גישה. "הוא ממשיך לדבוק בגישה שהנושא הפלשתיני הוא שורש הבעיה של המזרח התיכון, הוא ממשיך לדבר על פתרון בעיית הפליטים וירושלים. גם אתמול הוא חזר על המנטרה שטוענת שגם  לפלשתינים מגיעים זכויות כמו ליהודים".

אטינגר קובע שהמשפטים היחידים שאולי נאמרו בטון חיובי על ישראל נועדו לצרכים פוליטיים. "אובמה קיבל מכה קשה כשציר רפובליקני הצליח להיכנס מטעם מדינת ניו יורק לבית הנבחרים, גם בסקרי דעת הקהל מצבו קשה. הוא הנשיא שהביא לתבוסה שכמותה לא ראתה המפלגה הדמוקרטית כבר שנים, בבחירות ב-2012 הוא עלול להביא שואה על הדמוקרטים ולכן הוא שיחרר כמה משפטים חיוביים על ישראל. אבל נמר לא משנה חברבורותיו".