שוטר תנועה
שוטר תנועהפלאש 90

בקשה לתביעה ייצוגית בסכום של שמונים מיליון שקלים כנגד משטרת ישראל הוגשה לבית המשפט המחוזי בפתח תקווה. זאת בשל מה שנראה כגביית כספי איחור בתשלום קנסום שלא כדין.  

ראשיתה של הפרשה שגרתית למדי. כפיר איתן ממושב יערה בגליל נתפס ע"י שוטר כשהוא נוסע במושב האחורי ללא חגירה, וקיבל דו"ח משטרה בסך 250 ש"ח. בליל היום האחרון לתשלום שצוין בדו"ח גלש כפיר לאתר האינטרנט של המשטרה לשם תשלום הדו"ח, ולהפתעתו גילה שהוא חייב לא רק את 250 ₪ של הקנס, אלא אף את תוספת הפיגור בסך 125 ₪. זאת למרות שהמועד האחרון לתשלום שהיה נקוב בדוח טרם חלף.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם עורך הדין רענן בשן, ממשרד רענן בשן ושות', אליו ניגש בבקשת עזרה איתן, והא שהגיש את הבקשה לתביעה ייצוגית. עו"ד בשן מבהיר את שורש התקלה: דו"ח משטרה על עבירת תנועה יש לשלם, כידוע, עד תשעים יום מיום קבלת הדוח. עם זאת על כל דו"ח נכתב גם תאריך אחרון לתשלום בהנחה שלא כל אזרח בודק בלוח השנה מתי חולפים להם תשעים הימים. למרבה הפלא, בשל תקלה עלומה בתוכנת המשטרה התאריך האחרון לתשלום שצוין בדוח היה מאוחר ביומיים ליום ה-90, ולכן חויב כפיר, שלא באשמתו, בתוספת הפיגור.

מדברי עו"ד בשן מתברר שהמקרה של איתן אינו יחיד וככל הנראה מדובר במקרים רבים של הבדלים בין מועד תום תשעים הימים לתאריך הנקוב בדו"חות.

לדבריו ציבור גדול מעכב את ביצוע חובותיו לרגע האחרון, וציבור זה מוצא את עצמו נאלץ לשלם עוד חמישים אחוזים מהחוב כדי להתפטר ממנו בטרם יחלוף מועד תשעים הימים הנקוב. להערכתו מדובר בכעשרים אחוזים מהאוכלוסייה.

ובמידה ואכן תתקבל התובענה הייצוגית והמדינה תיאלץ לשלם את הסכום הרי שהיא תבחר אם להשיב אותו לאזרחים או לתרום אותו לאחד מהגופים העוסקים במניעת תאונות כחלק מטובת הציבור. זאת לבד, כמובן, מתיקון התקלה במיחשוב המשטרתי, תקלה שלדבריו תיקונה פשוט ודורש אך ורק תשומת לב.

עם זאת הוא מספר שכמענה לטענות התקבלו תשובות תמוהות לא מעטות של המערכת שכצפוי אינה ששה לשלם סכומי עתק שכבר שולשלו לקופתה, אך לדבריו אין בכל התשובות הללו ולו תשובה אחת המתקבלת כסבירה והגיונית.

כעת ממתין עו"ד בשן לתשובת בית המשפט שתינתן בתוך תשעים יום.