רמלה. ארכיון
רמלה. ארכיון פלאש 90

וגם זה מתוצאות כינוס ועידת האו"ם: ערביי רמלה מעלים את רף ההתנכלות לחברי הגרעין התורני שבעיר. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם אליעזר שחור, איש הגרעין שמספר על ההתנכלויות החוזרות ונשנות, ועל ההתמודדות.

שחור מתגורר מזה כשנה בשכונת 'אגש' שברמלה, שכונה מעורבת בה חיים יהודים וערבים יחד. "מאז שהגענו לכאן סבלנו מהצקות של ערבים והאירועים תכפו עם הרמדאן ועם הכינוס באו"ם. ניפצו שמשות של רכב, זרקו ביצים ואבנים על הבית".

משפחת שחור רכשה את ביתה ברחוב המעורב והיא מתגוררת בו ללא משפחות נוספות של הגרעין הפזורות ברחבי העיר.

על האווירה בעיר הוא מספר: "יש התנכלויות נוספות כלפי יהודים, אבל הכיפה שעל הראש של אנשי הגרעין גורמת להם למקד את ההתנכלויות אלינו", ועם כל זאת הוא לא חש צורך להרהר שנית על הגעתו למקום. "אנחנו מבינים שאם זורקים עלינו אבנים זה סימן שאנחנו נוגעים בנקודה רגישה ביותר ולכן צריך להתקדם יותר".

ההתקדמות הזו באה לידי ביטוי בקליטה של משפחות נוספות וכוונה להכפיל את גודלו של הגרעין התורני, קיומם של שיעורי תורה, חיזוק בתי הכנסת ועוד. לדבריו התערותו של הגרעין התורני בעיר גורם גם לצעירי הקהילה הוותיקה להחליט שהם נשארים בה.

שחור מדגיש בדבריו שהתושבים במקום מקפידים לנהל חיים רגילים על אף האלימות הסמויה התמידית שבמקום ועל אף ההתגברות האחרונה. "אנחנו לא משנים את שגרת יומנו", הוא אומר ומביע תקווה שהאחראים לאכיפת הסדר במקום, קרי המשטרה, יפעלו כדי למגר את התופעה, "המשטרה רוצה לעזור ומבינה את חשיבות הנוכחות שלנו כאן, אבל המערכות פועלות לאט", הוא אומר ומציין שהמענה אינו בהצבת עוד ניידת או שתיים שכן מיד כשהניידת עוזבת את המקום הביצים והאבנים עפות לעבר הבתים. "צריך לתפוס את הפורעים ולהעניש אותם. יש כאן משפחות של משתפי פעולה שהגיעו לכאן משכם ומערים נוספות. הם צריכים להבין שאם הם ימשיכו להתנהג כך יחזירו אותם לשם".

לטעמו של שחור מוקד הבעיה היא הגדרתה. כל עוד המשטרה מתייחסת לאירועים כסכסוכי שכנים ולא כאירוע בעל רקע לאומני הטיפול ימשיך להיות כושל.

כאמור, למרות כל זאת שחור קורא לבעלי הרוח האידיאליסטית להגיע למקום וליישב אותו. הוא גם מזכיר את המחירים הסבירים שבעיר יחסית למקומות אחרים במרכז. בעוד חמש שנים, הוא משוכנע, המחירים יהיו שונים לחלוטין כי תהיה כאן שכונת פאר, הוא משוכנע. "בטווח הארוך נישאר כאן ונעמיק שורשים גם אם בדרך יש הצקות. יש לנו וודאות שתהיה כאן שכונה יהודית פורחת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו