תנו הזדמנות. טרכטנברג בבית הנשיא
תנו הזדמנות. טרכטנברג בבית הנשיאצילום: מארק ניימן - לע"מ

הממשלה תצביע היום (שני) על עיקרי המלצות דו"ח הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי בראשותו של פרופ' מנואל טרכטנברג, זאת על אף התנגדות ישראל ביתנו וש"ס לקיום ההצבעה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס  בפתח ישיבת הממשלה להצבעה ואמר  "אזרחי ישראל צריכים לדעת שהיום אנו משנים סדרי עדיפויות ועושים זאת באחריות".

הוא ציין כי המשימה היא להוריד את יוקר המחייה, אך מבלי "למתוח את האוברדראפט של המדינה".

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר בתגובה להחלטה להצביע היום בממשלה על המלצות ועדת טרכטנברג כי "המחאה וועדת טרכטנברג הן נושאים כבדים, חיוניים ומחייבים דיון רחב ומעמיק בממשלה. מפלגת העצמאות מתנגדת להחלטה שהתקבלה היום בנושא ותפעל לדחיית ההצבעה בממשלה עד שיתבררו כל משמעויות התוכנית". 

כזכור, תובע שר הביטחון ברק לפתוח את מסגרת התקציב כדי לתת מענה רחב יותר למחאה ולהיערך נכון לאתגר המיתון העולמי, בדרך של הרחבה פיסקאלית שקולה ואחראית.

אתמול דווח כי ההצבעה לא תתקיים בעקבות מכתבו של יו"ר ש"ס, השר אלי ישי, לראש הממשלה נתניהו בו קבע כי "דו"ח ועדת טרכטנברג גם על פי הודאת חלק מחבריו הוא דוח חלקי. אין בו התייחסות לשכבות החלשות אותם אלו שלא מסוגלים להתחיל את החודש ואף אין התייחסות לדיור הציבורי".

"לאור זאת אבקש לא להביא את מסקנות הדו"ח להצבעה מחר בממשלה", הוסיף ישי והתריע, כי "אם יהיה מי שיתעקש להביא את הדוח להצבעה לא יוכלו שרי שס לתמוך בדו"ח זה".