תושבים במעלות: ערבים מנסים להשתלט על שכונה

תושבים יהודים בעיר מעלות חוששים מנסיונם של תושבים ערבים להשתלט על שכונת הזיתים בעיר. השיא: ניסיון למנוע הקמת סוכה בבית כנסת.

תגיות: מעלות
שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , ו' בתשרי תשע"ב

מעלות
מעלות
צילום: מיכאל יעקובסון

תושבים יהודים בעיר מעלות חוששים מנסיונם של תושבים ערבים להשתלט על שכונת הזיתים בעיר, שכונה הסמוכה לכפר מעיליא, ואשר כחמישית מתושביה כיום הם ערבים.

חבר מועצת העיר, ברוך מיכאלי, סיפר בראיון לערוץ 7 על תביעה אותה הגישו קבוצת תושבים ערבים נגד המועצה המקומית, בטענה שבית הכנסת אשר נבנה לרווחת תושבי השכונה הדתיים פוגע באיכות חייהם ומוריד את ערך דירותיהם.

לדבריו, "מדובר בתביעה קנטרנית, זאת משום שהשטח מיועד על פי התכנית של השכונה למבני ציבור, חינוך או דת, ושנים רבות לפני שהגיעו אותם תושבים ערבים כבר היה ברור שבמקום הזה יבנה בית כנסת".

לאחרונה ניסו אותם תושבים למנוע באמצעות בקשה לצו מניעה, גם את הקמתה של סוכה בחצר בית הכנסת לקראת חג הסוכות, זאת בטענה שמדובר במבנה לא חוקי, אולם העירייה והמועצה המקומית לתכנון ובניה נותנים בשלב זה גיבוי למתפללים.

מיכאלי מדגיש, כי כניסתם של התושבים הערבים לשכונה איננה מקרית ולהערכתו המניעים לה אינם טהורים. "הקבלן הערבי שזכה במכרז ומכר את הדירות שבנה לערבים ידוע בדעותיו הפוליטיות הקיצוניות. כתוצאה מכניסתם של אותם ערבים חלה תגובת שרשרת, אשר הביאה לכך שתושבים יהודים מכרו את דירותיהם לערבים והחדירה הערבית לשכונה העמיקה".

עם זאת, מיכאלי איננו פסימי ומספר כי תושביה היהודים של העיר פועלים רבות לבלימת התופעה הזו. "לאחרונה פועלת בשכונה הקרן לגאולת קרקע אשר דואגת לרכוש נכסים העומדים למכירה על מנת למנוע השתלטות ערבית עליהם ואף מנסה לקנות דירות מערבים על מנת למכור אותן ליהודים. גרעין של תושבים דתיים מהעיר ותלמידי ישיבת ההסדר, אותם הוביל בנו של ראש ישיבת ההסדר, הרב מנחם ויצמן, בא להתיישב בשכונה, ולאחרונה הגיעו למקום גם קבוצה של חסידי ברסלב צוניים, אשר יחדיו פועלים לחיזוק צביונה היהודי של השכונה".