ברק בטקס בבסיס תל נוף. ארכיון
ברק בטקס בבסיס תל נוף. ארכיון צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

"את יקיריכם לא נוכל להשיב אל ארצות החיים. מילים לא תוכלנה להביא לכם נחמה, זולת הידיעה שקורבנם וקורבנכם לא היה לשווא. את הישגיה ועוצמתה של מדינת ישראל אנו חבים בראש ובראשונה לנופלים".

כך אמר הערב (ה') שר הביטחון אהוד ברק, בטקס התייחדות לזכר חללי הצנחנים, בבסיס תל נוף.

ברק הוסיף כי "ערב יום הכיפורים הוא עת של חשבון נפש אישי ולאומי. אנו נמצאים בעין הסערות, ומולנו אתגרים רבי פנים, מהקשים שעמדו אי פעם בפני הנהגה ביטחונית, מדינית וחברתית בישראל.        

כשר הביטחון המופקד על שלומם של אזרחי המדינה, אני יכול לומר לכם כי צה"ל, בהובלת צנחן משחר נעוריו, הרמטכ"ל, רב אלוף בני גנץ, ערוך, נכון ומוכן לאתגרים שבפנינו, היום ומחר, מקרוב ומרחוק.

"בפתח השנה החדשה וחרף כל התהפוכות, ישראל עודנה המדינה החזקה באזור, ועלינו להמשיך ולפעול בכל המימדים, מבית ומחוץ, על מנת להבטיח כי כך יהיה גם בשנים הבאות.

"בשעה זאת נחבק בחום את בני המשפחות השכולות,  נרכין ראש, נתייחד ונצדיע לנופלים" – סיים ברק את נאומו.

הרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ אמר בנאומו: "מדי שנה, כאשר יום הכיפורים בפתח, אנו פוקדים את האנדרטה הזו, נושאים עיניים לעבר השמות החתומים בכותל הזיכרון, מביטים עליו בדממה כואבת ואותיות הברזל כאילו כותבות את סיפור המורשת המפואר של צנחני ישראל לדורותיהם.

במקום המיוחד הזה, בפתחו של יום הכיפורים, ועל כל אחד ואחת מאיתנו מוטלת החובה להביט פנימה ולערוך חשבון נפש עמוק בינינו לבין עצמנו. עלינו לשאול: "האם עשינו די כדי להיות ראויים לקורבנם ולמורשתם של הנופלים?".