פגישות בדרך לישיבה
פגישות בדרך לישיבהפלאש 90

בישיבת ההסדר 'נתיב טפחות' שבמושב טפחות בגליל ציינו בימים אלה עשור להקמתה. האירוע התקיים במעמד המשנה לראש הממשלה, השר משה יעלון ותושבים מישובי הסביבה. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב אייל גריינר שסיפר על הישבה הייחודית שלא רבים שמעו עליה.

הרב גריינר מספר על כמאה ושלושים תלמידים, חלקם בשירות צבאי, הלומדים באווירה משפחתית ומתוך יחס הדוק בין הצוות והתלמידים, ובנוסף משלבים עשייה חינוכית חברתית ואפילו השתלבות ב'השומר החדש'.

הרב גריינר מספר על סיוע של תלמידי הישיבה לישובים שסביבם "בתחומים שהמדינה והגליל זקוקים להם". בהקשר זה הוא מציין גמ"ח בניהולם של התלמידים, נקודת הזנקה של מד"א הפועלת מתוך הישיבה, הקמתה של תנועת נוער 'ופרצת' בה משמשים תלמידי הישיבה כמדריכים בחמישה עשר ישובים. "הם לומדים עם הילדים שיעורי תורה ומקיימים פעילויות שונות", מספר הרב גריינר ומציין שלא כל החניכים בהכרח מגיעים ממשפחות של שומרי מצוות, אך הערכים בשמם פועלים התלמידים מדברים אל הציבור הרחב. בהקשר זה הוא מציין כי באירוע העשור לישיבה נכחו גם תושבים חילוניים מישובי הסביבה שהופיעו מתוך הזיקה לערכים שבישיבה.

כאמור, בין פעילויות הישיבה משולבת גם עזרה לארגון 'השומר החדש' המגן על אדמות החקלאות בגליל משוד קרקעות של ערביי האזור. כחמש אלפים דונמים מופקדים בידי תלמידי הישיבה. הרב גריינר אינו חושש מעימותים סביב סוגיות של 'יהוד הגליל' או 'ערכים יהודיים'. לדבריו לו היה מדובר בפעילות סתמים היה הדבר עלול להביא לחיכוכים, אך כאשר מדובר במציאות של הארת פנים וחינוך ערכי לזכותנו המוסרית על הארץ הרי שהדברים לא רק שינמיכו את הלהבות, אלא שאף יכבו אותן לחלוטין, כלשונו.

עם זאת הוא מציין שבראשית הדרך היה חשש וניכור שמקורו היה בחוסר ההיכרות, אך מאוחר יותר "כשאנחנו באים גלויי לב וגלויי פנים", החששות נמוגו וקריאות מישובים נוספים לשיתוף פעולה החלו להגיע לישיבה.

באירוע העשור נשא דברים השר יעלון שהדגיש את חשיבות השילוב בין עולם החומר לעולם הרוח, את הדגש על זכותנו על הארץ, זכות שצריכה להופיע לא רק בכוח הזרוע אלא מתוך עשייה ערכית משותפת.

פרט נוסף על ייחודה של הישיבה הנטועה בגליל מציין הרב גריינר דווקא כשהוא מזכיר את הנוף המוביל לישיבה, נוף בו "שתולים" לא מעט ציונים של תנאים, כך שהתלמידים פוגשים בדרכם לישיבה את התנאים שאותם הם פוגשים מאוחר יותר בבית המדרש בתוך דפי הלימוד, ואת היתרון הזה נראה שאין להרבה ישיבות להציע...