עתיקות עיר דוד
עתיקות עיר דוד ולדימיר נייחין

החברה להגנת הטבע מקיימת בימים אלה קמפיין רחוב נגד הצעת החוק של חבר הכנסת ישראל חסון, הצעה אותה הם מגדירים ככזו שנועדה להפריט את הגנים הלאומיים בישראל ולהעבירם לשליטה של גורמים פרטיים. ביומן ערוץ 7 התייחס חבר הכנסת חסון לטענות נגדו וקבע כי בסך הכול מדובר בקמפיין שאינו אלה פוליטי ונועד לשלול מעמותת 'אלע"ד' לנהל את הגן הלאומי עיר דוד.

בראשית דבריו הבהיר חבר הכנסת חסון כי הוא עצמו מתנגד להפרטת הגנים והמונח 'הפרטה' כלל אינו מופיע בהצעת החוק שלו. הוא הדגיש כי הצעת החוק מתייחסת לניהול הגנים הלאומיים בידי עמותות כאשר מעליהן מפקחת רשות הטבע והגנים בפיקוחו של השר להגנת הסביבה. זאת לאחר שייבחר הגורם הטוב ביותר שיוכל לנהל כל מקום ומקום.

לדבריו, תנועת השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' ועימה עמותת 'עיר עמים' מקדמים את המאבק נגדו באיצטלה של טענות נגד הפרטה ונגד מסירת האחריות על משאב ציבורי לגורם פרטי, אך עם זאת, מזכיר חסון לא פחות מתשעה גנים לאומיים כמו קיסריה, חמת גדר, ראש הנקרה ואחרים מופעלים בידי עמותות, אך "לא שמעתי את החברה להגנת הטבע קמה ודורשת להפקיע את קיסריה מקרן רוטשילד. לעומת זאת הם עומדים מאחורי דרישת 'שלום עכשיו' ו'עיר עמים' להפקיע את עיר דוד מעמותת אלעד".

חסון מחריף את דבריו ומציין כי במקרה עיר דוד מדובר במהלך הפוך לחלוטין ממהלך של הפרטה שכן עמותת 'אלע"ד' רכשה בטאבו את המקום מעיריית ירושלים לאחר שהוא עמד בשיממונו שנים רבות והחלה משקיעה בו כספים רבים. בשלב מאוחר יותר לקחה המדינה את המקום שנרכש כחוק מ'אלע"ד' והעבירה אותו לרשות הציבור כשהעמותה המשיכה לנהל אותו. זאת לאחר ש'אלע"ד' השקיעה במקום לא פחות ממאה מיליון דולר.

חבר הכנסת חסון שב ומביע התנגדותו לקמפיין הנראה ככזה שנועד לרווחת הציבור ואיכות הסביבה, אך למעשה מסתיר מאחוריו מגמות פוליטיות.

עוד הוא מוסיף ומציין שבמידה ואכן יילקח המקום מידי עמותת 'אלע"ד' והמדינה תבצע במקום חפירות ארכיאולוגיות עמותות כמו 'שלום עכשיו' יצלמו את הדבר ויעבירו אותו למשפט בבית הדין הבינלאומי בהאג כחפירות של מדינה במקום כבוש, מהלך האסור על פי החוק הבינלאומי, ובכך יבקשו לסבך את מדינת ישראל באפיק נוסף.

חסון מוסיף ותוהה מדוע זה לא קפצו אנשי החברה להגנת הטבע ועימם אנשי 'שלום עכשיו' ודומיה נגד התיקון בחוק שאישר ניהול של אתרים לאומיים בידי עמותות וכך גם אתרי הנצחה. לטעמו על פי אותם קריטריונים ניתן לאפשר גם לגנים לאומיים לפעול תחת בקרה ופיקוח.

בדבריו מוסיף חבר הכנסת חסון ומציין כי איש מאנשי החברה להגנת הטבע לא פנה אליו כדי לברר את עמדתו ואת מהות הצעת החוק שלו. הוא אינו מבין כיצד זה מי שהוא עצמו עמותה, כלומר החברה להגנת הטבע, יכול להרשות לעצמו לשלול זכויות מעמותה אחרת "למה? נבחרתם על ידי מישהו? הוכרזתם כבעלי יכולת מיוחדת על ידי מישהו?".

חסון מוסיף ומבהיר כי אינו חושש מאיש והוא חש ישר עם עצמו כשהוא קובע כי לא יאפשר לאיש לפגוע בפרויקט אדיר השייך לעם כולו, פרויקט 'עיר דוד'.

ובאשר לעצם העובדה העולה מדבריו ולפיה הפכה החברה להגנת הטבע כלי שרת בידי ארגוני שמאל קיצוני, מעדיף חבר הכנסת חסון שלא לתקוף ישירות ואומר כי הוא אינו בוחן כליות ולב ועל כן אין בכוונתו לקבוע את עמדתם שלהם, אך הוא מקווה שהם באים לדיון בידיים נקיות.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7