מחבלים כלואים.
מחבלים כלואים. פלאש 90

ראש השב"כ, יורם כהן, התייחס הערב בתדרוך לעיתונאים בלשכת ראש הממשלה לעסקה לשחרור שליט.

"העסקה נחתמה הבוקר על ידינו להחזרת שליט. בשנים האחרונות אנו פועלים להחזרת שליט. לאורך השנים החמאס הציב דרישות קשות ובניהם שחרור של 1400 אסירים עם תנאים קשים".

כהן הוסיף "ההסכמה שנחתמה הבוקר וביום רביעי האחרון הינה על 110 אסירים פלסטינים שישתחררו לביתם ביו"ש ומזרח ירושלים, 96 ליו"ש ו-14 למזרח ירושלים", אמר. לדבריו, 203 מחבלים תושבי יו"ש יוגרשו לעזה.

המתאם למשא ומתן לשחרור שליט, דוד מידן, אמר "חצי שנה אני בתפקיד. עד יולי היה קפאון ולא שמענו תשובה מהחמאס. התפנית הייתה שבמחצית יולי 2011 קיבלנו לראשונה מכתב מהחמאס על הנייר היה כתוב 'הצעה לסגירת עסקה' - ראינו תקווה ולקחנו את המצרים כמתווך והם נכנסו לשיחות בנינו לבין החמאס", אמר וציין כי היו שש פגישות בחודשים האחרונים.

עוד ציין מידן "הגענו למתווה חוץ מהשמות. בסבב הזה חתמנו איתם בראשי תיבות על המתווה ועל עסקה ללא שמות. קבענו את הסבב הנוכחי שהתקיים היום בבוקר לאחר מרתון מעוד אינטנסיבי. השיחות האחרונות התקיימו 24 שעות ללא שינה. מי שחתם מטעם החמאס היה ניזאר אוועדל".

לדבריו "המתווך המצרי הצליח לכופף אותנו ואת החמאס". מידן ציין כי אף אחד מהמחבלים הכבדים לא ישתחרר - לא ברגותי ולא אחמד סעדת ועוד. "כל אלה הם מפקדים בכירים של החמאס התעקשנו והם נשארים בכלא. אנחנו משחררים פעילים רבים לעזה מתוכם 280 כלואי עולם עם דם על הידיים". 

"אני מאמין שהם ימשיכו בפעילות שלהם אבל אנחנו יכולים לעמוד באתגר הביטחונים שהם ייצרו לנו בעתיד", אמר.

ראש השב"כ כהן הדגיש כי "ישראל לא התחייבה שלא לפגוע במחבלים המשוחררים". כהן הוסיף "יש לנו קושי יותר מאחרים לשחרר אנשים עם דם על הידיים שיסכנו את הציבור. הרבה יותר קל לי להיות קשוח בעמדותיי. אנחנו חושבים שנכון להביא את שליט הביתה זו הדרך . זו עסקה רעה ובטח לא קלה למשפחות השכול. זו לא עסקה טובה זו עסקה קשה לעיכול".