למה לבחור?
למה לבחור? פלאש 90

ח"כ לשעבר ניסן סלומיאנסקי, סגן נשיא מכון לנדר ממשיך במאבק נגד ההחלטה לחייב מתגייסים ליחידות מיוחדות ולקורס טייס לחתום על הצהרה לפיה הם עוזבים את מסלול ההסדר. לדבריו מדובר בעוד צעד שנועד להצר את ידיהם של צעירי הציונות הדתית, "זה עוול ואבסורד נוראי. מדובר במיטב הנוער שלנו שמתקבלים לאחר מיונים קשים לטיס או יחידות מיוחדות, הם רוצים לשלב צבא ותורה אז למה למנוע מהם את זה ".

לדבריו לא ייתכן שלא יאפשרו לאלה שנופלים מהקורסים היוקרתיים לחזור להסדר, "הרי בדיוק בגלל זה אנחנו לא כמו החרדים, אנחנו כן רוצים לשלב צבא ותורה. אז מילא אם אתה הופך לטייס שזה שבע שנים אז בטח שאתה עוזב את ההסדר. אבל 80 אחוז נופלים מהקורס לא כי הם לא טובים אלה מסיבות פיזיולוגיות, מדוע לא לאפשר להם אחרי שלושה חודשים בקורס לחזור להסדר".

סלומיאנסקי טוען שמדובר בסוג של כפייה, "הצבא אונס אותם, ראיתי הסדרניקים שחותמים על הויתור ביד רועדת, כי אין להם ברירה. ויש גם אחרים שפשוט מעדיפים לוותר על הקורס היוקרתי והצבא מאבד ככה פוטנציאל עצום. צה"ל מפסיד טייסים וחיילים ביחידות מובחרות".

לטענתו מדובר במגמה של מלחמה כנגד הציונות הדתית, "הם כל הזמן עושים הכול כדי לסגור ולצמצם את ישיבות ההסדר, מצד אחד כולם מהללים אותם ומצד שני נלחמים בהם. אנחנו לא רוצים להיות כמו החרדים שבוחרים רק תורה, אנחנו כן רוצים לשלב, אז למה למנוע את זה מאיתנו. לצערי כוחה הפוליטי של הציונות הדתית דל, רק שלושה ח"כים והתוצאה היא שלא סופרים אותנו".