מורשת פלשתינית... כנסיית הקבר
מורשת פלשתינית... כנסיית הקבר פלאש 90

הרשות הפלשתינית אמנם עדיין לא התקבלה כחברה רשמית באו"ם, אך זה לא מנע ממנה בימים האחרונים להגיש בקשה לחברות בוועדת "אתרי מורשת עולמית" באונסק"ו. החברות בוועדה הזאת לא מחייבת חברות רשמית באו"ם. בשלב ראשון מבקשים הפלשתינים להכריז על כנסיית המולד בבית לחם כאתר מורשת עולמי, משמעות הצעד היא ניכוס האתר למדינה הפלשתינית. בישראל חוששים שאם המהלך יצליח ינסו הפלשתינים בעתיד לקדם גם אתרים היסטוריים אחרים ולנכסם למדינה הפלשתינית כולל אתרים כמו מערת המכפלה בחברון או קבר רחל בסמוך לבית לחם.

ישי אביטל מורה דרך תושב עפרה טוען שכבר היום הוא משתדל שלא להדריך קבוצות שמבקשות להגיע לכנסיית המולד, "יש אמנם מורי דרך שמורשים להיכנס לבית לחם ויריחו חלקם פונים אלי מדי פעם ושואלים אם להדריך שם. אני מבין שהם צריכים להתפרנס, אבל אני באופן אישי לא נכנס לבית לחם. היום הם עושים לנו טובה ומחר הם יבקשו מאיתנו להדריך קבוצות ביד ושם ולהעביר את השקפת העולם שלהם".

אביטל טוען שהפנייה לאונסק"ו היא עוד צעד מחוכם של הרשות הפלשתינית במלחמת התעמולה נגד מדינת ישראל, "כנראה שבאו"ם הכול אפשרי. הפלשתינים מנסים בכל דרך להשיג לגיטימציה למדינה משלהם והם מקדימים את המאוחר. זה צעד תעמולתי שישרת את העניין שלם, וזו לבינה נוספת שהם בונים בחומת המדינה הפלשתינית העתידית. הם מנסים לפגוע בבטן הרכה שלנו. מבחינתם גם קבר רחל הוא לא אתר יהודי, הם מתכחשים לכל קשר יהודי למקום הזה".