השר הרשקוביץ מול נועם שליט
השר הרשקוביץ מול נועם שליט ארכיון. פלאש 90

יו"ר הבית היהודי, השר פרופ' הרב דניאל הרשקוביץ, שהצביע יחד עם עוד 25 שרים בעד העסקה לשחרור מחבלים ובתוכם מאות מחבלים עם דם על הידיים, אומר כי מדובר האחת החלטות הקשות שקיבל בחייו.

לדבריו, "מדובר באחת ההחלטות הכי קשות שהייתי צריך לקחת בחיי וכמוני כל יתר שרי הממשלה. כפות המאזניים עומדים על שני עקרונות - מצד השכלי זו הנחישות במלחמה בטרור והחשיבות שלא לתת להם הישג ועידוד לטרור ומצד שני המחויבות שלנו לחייל צה"ל ולאימהות ששולחות אותם".

"אני חושב שחלק מכוחנו כמדינה וכוחו של צה"ל זה הידיעה שכל חייל בצה"ל יודע שאנחנו נעשה הכול כדי להחזיר אותו. שני הדברים הללו היו שווים בכפות המאזניים שלי ומה שעזר לי להכריע היו מספר דברים: א. שבעסקה לא היו "מותגי המחבלים" לא ברגותי או רוצחי השר גנדי. זה היה לי מאוד עקרוני שהסמליים לא ישתחררו. הדבר השני קיבלנו דיווח מפורט מגורמי הביטחון לגבי המשמעויות בהווה ובעתיד אף אחד מגורמי הביטחון לא ניסה למכור לנו "גן של וורדים". היה דיווח הוגן ומפורט של יתרונות וחסרונות. הדבר השלישי שקיבלנו דיווח על נסיונות השונים שניסו להחזיר את גלעד והבנו שזו הזדמנות האחרונה", אומר השר הרשקוביץ.התייעצת?

"לא הייתי צריך, כרב כתבתי מאמרים בנושא ובמהלך הישיבה אתמול הבאתי לממשלה שיקולים הלכתיים. אין ספק שלפי ההלכה והגמרא נהגנו נכון".

ראש השב"כ אומר שזו עסקה לא טובה ואין ספק שאותם רוצחים ישובו לפעול?

"נכון, יחד עם זאת הם פועלים היום גם מתוך הכלא, אותם מחבלים איפה שיהיו בכלא או בעזה או בחו"ל יהיו מעורבים בטרור. קיבלנו נתונים ש-60% מהם חוזרים לטרור -12% חוזרים לכלא".איזה מסר אנחנו מעבירים? זו לא כניעה לטרור?  

"נצבנו בפני עסקה קשה והמסר שלנו להבדיל מהצבא הבריטי או אמריקאי או כל צבא אחר שאין שום צבא בעולם שמוכן לעשות הכול ולו להחזיר את החייל לביתו. למרות שאנחנו מסכנים חיים של אזרחי ישראל, מי שלא מוכן להילחם על חייל אחד לא יהיה מוכן להילחם על המדינה".איך תוכל להסתכל על פניהם של משפחות שכולות שדם יקירהם זועק מהאדמה? איך תסתכל בפניהם של המשפחות שכתוצאה מהעסקה יקירהם יפגעו?"אני יכול לומר שהחלטה קרעה את ליבנו. קשה לנו להסתכל על כל פרצוף של אזרח במדינת ישראל אבל מצד שני איך אני אסתכל בפניו של כל חייל ששואל אותי אם אעשה הכול כדי להשיב אותו הבייתה? הבן שלי הקטן עומד להתגייס מה אומר לו? קשה לי להסתכל בפנים של משפחות הטרור אך מצד שני קשה לי גם להסתכל בפנים של האימהות ששולחות את ילדיהם, ושואלות האם ממשלת ישראל תעשה הכול כדי להחזיר את בנה הבייתה".

לסיום אומר השר הרשקוביץ כי "שחרור לא יחזיר את מי שנהרג במסעדת "סבארו" או בפיגוע זה או אחר אבל את גלעד שליט אפשר להחזיר הביתה. יכול להיות שמי שנוציא יחזור וירצח, "ברי ושמא - ברי עדיף", אם לא נציל את מי שאפשר להציל  זה אבסורד לדאוג שיהי לנו צבא נחוש שהעם כולו מאחריו".