פרופ' משה פיליפ #משמאל# עם הילדים, לקראת תחיל
פרופ' משה פיליפ #משמאל# עם הילדים, לקראת תחיל שניידר

לראשונה בעולם, ביוזמת והובלת מומחי המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת, המרכז הארצי לסוכרת נעורים, במרכז שניידר לרפואת ילדים מקבוצת הכללית, התקיים בהצלחה מחוץ לכתלי בית החולים ניסוי פרויקט הלבלב המלאכותי, הנועד לתת פתרון ממשי לחולים בסוכרת. בשניידר קובעים כי "מדובר באבן דרך משמעותית במחקר: זוהי הפעם הראשונה בעולם בה יוצא הניסוי מחוץ לכתלי בית החולים ומדמה שהייה "רגילה" של בני נוער החולים בסוכרת, תוך שימוש במערכת אוטומטית האחראית להזרקת האינסולין במהלך הלילה”.

הצלחת המחקר כולו תהווה בשורה אמיתית למיליוני חולי הסוכרת בארץ ובעולם, מקווים בבית החולים.

את הפרויקט מובילים פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים, ד"ר רויטל נימרי, מומחית באנדוקרינולוגיה וסוכרת מהמכון לאנדו וסוכרת, צוות המהנדסים ערן אטלס, שחר מילר ועידו מולר ושותפים לו אנשי צוות המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת. מחקר זה הוא חלק מתוך מחקר בינלאומי, שבו נבחנת המערכת הישראלית, השותפים לו הצוות בשניידר וכן צוותים מגרמניה וסלובניה בראשות פרופ' תומס דנה ופרופ' תדה בטלינו.

בשניידר מציינים כי כ- 5,000 ילדים ובני נוער בארץ מאובחנים כחולים בסוכרת נעורים ועוד אלפי צעירים ומבוגרים בארץ חולים בסוכרת. מחלת הסוכרת דורשת ניטור מתמיד של התזונה ושל רמת הסוכר בדם ומחייבת את החולים להזריק לגופם אינסולין במשך כל שעות היממה כדי לפצות על תפקודו הלקוי של הלבלב. בשנים האחרונות מפתח צוות המכון לטכנולוגיות בסוכרת במרכז שניידר, הכולל מהנדסים, רופאים, אחיות ודיאטניות, את הפתרון הטכנולוגי "הלבלב המלאכותי" המיועד לילדים ומבוגרים הסובלים מסוכרת נעורים וכן לחולים בסוכרת מסוג 2 אשר משתמשים בהזרקות אינסולין.

מערכת ה MD Logic אשר פותחה במרכז שניידר, מהווה פתרון טכנולוגי ל"לבלב המלאכותי" והיא כוללת חיישן שמוחדר לרקמה התת-עורית ומנטר את רמת הסוכר, ומשאבת המשחררת אינסולין. החיישן והמשאבה מחוברים למחשב המעבד את המידע ומגדיר את כמות האינסולין שיש לשחרר לגוף, על מנת לשמור את רמות הסוכר של החולה מאוזנות בתחום הנורמה. הפיתוח "סוגר את הלולאה" בין החיישן למשאבה ומשחרר את המטופל מהטרחה היום-יומית של הטיפול בסוכרת וצפוי לשפר משמעותית את איכות החיים של מטופלי הסוכרת.

ניסוי פרויקט הלבלב המלאכותי מחוץ לבית החולים התקיים לאחרונה במסגרת מחנה Dream Camp לילדים החולים בסוכרת, במהלכו שהו 18 ילדים ובני נוער בגילאי 12 – 15 במשך שלושה ימים במלון בקיבוץ מעלה החמישה. בלילה הראשון במחנה חוברו 9 ילדים למערכת הפרויקט ובכך נמנעו מעיסוק בשעות הלילה באיזון רמות הסוכר. בלילה השני חוברו 8 ילדים הנוספים למערכת הפרויקט. בשני הלילות שהו צוות המהנדסים ואנשי הצוות הרפואי בחדר בקרה שהוקם במלון, ומשם שלטו בניסוי ועקבו אחר רמת האיזון של הילדים. במסגרת המחנה התקיימו לילדים פעילויות והפעלות עם מדריכים וצוות המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת בשניידר. במהלך ימי המחנה הילדים נהנו מפעילויות גיבוש, שחיה בבריכה והפעלות ספורט, צפייה בסרטים ופעילויות נוספות.

לדברי פרופ' משה פיליפ, מנהל המכון לאנדוקרינולוגיה וסוכרת במרכז שניידר לרפואת ילדים: "אני גאה להוביל ולהיות חלק מצוות חלוץ אשר עובד זה מספר שנים למציאת פתרון טכנולוגי שעתיד לשפר משמעותית את חייהם של מיליוני חולי סוכרת בארץ ובעולם. פרויקט הלבלב המלאכותי יאפשר לחולי הסוכרת הן להשתחרר מעיסוק תמידי במדידת רמות הסוכר והזרקות האינסולין והן ישמור עליהם מאוזנים לאורך זמן, דבר המצמצם משמעותית את הסיכוי לסיבוכים של מחלת הסוכרת. צוות המכון כולו נרגש להיות חלק מפרויקט חשוב והיסטורי זה".