סיכול נוסף
סיכול נוסף פלאש 90

בית המשפט המחוזי בירושלים (כב' השופטת חנה בן-עמי) דחה על הסף תביעת נזיקין שהגישו נגד משרד הביטחון בני משפחתם של אם ובנה שנהרגו בשוגג במהלך פעילות "סיכול ממוקד" ברצועת עזה. בית המשפט קבע בהחלטתו כי אירוע הירי שבמרכז התביעה מהווה פעולה מלחמתית, ולכן פטורה המדינה מאחריות על הנזקים שנגרמו לתובעים.

בכתב התביעה נטען, כי במהלכה של פעילות צה"ל באזור חאן יונס ביוני 2006 בעת שבוצע "סיכול ממוקד" כנגד רכב ובו אנשי טרור, נורה בשגגה טיל ממסוק צה"ל, פגע בביתם של התובעים וגרם למותם ולפציעתה של בתם הקטנה.

הפרקליטות הגישה בקשה לדחות את התביעה על הסף מכיוון שהאירוע המדובר הינו פעולה מלחמתית. כמו כן הגישה המדינה תצהירים של ראש דסק חמאס בעזה בתקופה הרלוונטית ותצהיר נוסף של גורם בטחוני מהם עולה כי הפעולה הצבאית בוצעה על ידי ירי טילים מהאוויר לכיוון רכב שבו נסעו פעיל טרור רצחני ופעילי טרור מבוקשים נוספים.

עוד צוין כי ערב הפעולה נאסף מידע מודיעיני לפיו המבוקש היה בעיצומו של תכנון והוצאה לפועל של פיגוע טרור נוסף ועל כן הוא גילם סכנה ברורה, מידית ומוחשית לביטחון הציבור.

השופטת קבעה, כי די בראיות שהגישה הפרקליטות כדי לקבוע, כי התביעה עונה על רכיבי ההגדרה של פעולה מלחמתית, כפי שנקבעו בדין ועל כן אין למדינה אחריות על הנזקים שנגרמו לתובעים.

כן נקבע שלמרות שדרישות הדין אינן דורשות כלל את בחינת המידתיות של הפעולה, הרי שלמעלה מהצורך הוכח שממילא בנסיבות העניין לא נותרו לצבא דרכי פעולה אפשריות אחרות הואיל ופעילי הטרור נקטו באמצעי הסוואה ונעו באופן מכוון בתוך האוכלוסיה האזרחית ולכן דרך צבאית אחרת היתה כרוכה בסכנת חיים ברורה הן לכוחות הצבא והן לאזרחים שהיו נקלעים לקו האש.

בית המשפט נעתר לבקשת הפרקליטות, דחה כאמור על הסף את התביעה והטיל על התובעים לשלם את הוצאות המדינה לרבות שכר טרחת עורך דין בסך 25 אלף שקל.