לקראת פתיחת שנת הלימודים האקדמית באוניברסיטת ובמכללות ברחבי הארץ, ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי, מובילה את תחום הטיפול באמצעות משחק בבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר – אילן מעניקה מספר טיפים להתמודדות עם התקופה הלחוצה והחששות הכבדים:

כמידי שנה גם השנה, מעט לאחר החגים חוזרים אלפי צעירים לספסל הלימודים האקדמיים. מידי שנה מתחילים את לימודיהם חיילים משוחררים, כאלו שחזרו מטיול בחו"ל או פשוט נשארו לעבוד ולחסוך כסף לתקופת הלימודים. קבוצה נוספת המתחילה את לימודיה באוניברסיטאות ובמכללות מורכבת מאלו שפתאום באמצע החיים רוצים להעשיר את עולמם, להתקדם או להתמקצע דרך האקדמיה. יש לזכור כי כל אלו גם יחד מגיעים עם חששות כבדים ליומם הראשון ללימודים. רק שכאן אין את ההורים שילוו לדלת וייפרדו בחיבוק ונשיקה. כאן הם מגיעים בגפם, ללא הרבה ידע וניסיון הקשורים למסגרת אקדמאית.

צעירים רבים מדווחים על ימים ולילות מלאי התרגשות עד נדודי שינה בשבוע שלפני תחילת הלימודים. אחרים מספרים על חרדה עד הרהורי חרטה אם בחרו נכונה במסגרת אקדמאית המתחילה בעוד שבוע שבועיים. שאלות רבות מתעוררות אצל הסטודנט הצעיר כגון: "איך אצליח לזכור את כל הנלמד?", "מה אם לא אבין?", "איך אתגבר על העומס?", "מה אם טעיתי בבחירת המסלול?", ועוד. תחום נוסף בו מתקשים הסטודנטים למצוא מנוח הוא המצב הכלכלי: מאחר ועבור רבים לא מתאפשרת עבודה מסודרת ישנו חשש גדול הקשור וסובב את נושא ההישרדות הכלכלית. שני קצוות רגשות אלו (חששות והתרגשות), הינם נורמטיביים אך מקשים על מצבו הרגשי של הלומד העתידי.

אם אתם מתחילים את שנת הלימודים הראשונה, בקרו באוניברסיטה או במכללה בשבוע שלפני תחילת הלימודים. לימדו להתמצא במתחם, ובין הכיתות. דברו עם אנשים שתפגשו בדרך, שבו על הדשא וכך תקטינו ככל האפשר את תחושת המקום החדש ביום הלימודים הראשון עצמו.

התארגנו עם ציוד בהתאם לרשימות כמה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים, אל תדחו לרגע האחרון וגם לא לשיעור הראשון. עדיף להתארגן מראש עם רוב הציוד ולעשות השלמות אחרי השיעור הראשון מאשר להמתין

חיזרו על תמצית החומר שלכם אותו למדתם לבגרויות בתחום הלימודים העיקרי שלכם (מומלץ בעיקר בתחומי המדעים המדוייקים). השנים שחלפו בין סוף התיכון לבין תחילת הלימודים האקדמית בוודאי השכיחו חלק מהחומר וריענון הזיכרון יכולה להפחית מהלחץ.

סכמו עם מקומות העבודה שלכם לוחות זמנים גמישות בהתאם למערכת החדשה אותו רצוי שתסיימו להרכיב כמה ימים לפני פתיחת הלימודים.

אם ניתנה לכם רשימת ספרים, רכשו אותם ונסו לקרוא את הפרק הראשון מבעוד מועד כדי להגיע מוכנים כבר לשיעור הראשון ולהרגיש כבר "בתוך החומר" ביום הראשון.

התחילו מספר ימים לפני שנת הלימודים להרגיל את גופכם לשעות שינה סבירות שיאפשרו ריכוז והתעוררות מוקדם. עוד ביתרת החופש שנישאר עד היום הראשון ללימודים, נסו להתעורר באותה שעה שתצטרכו להתעורר בלימודים.

הפיקו את המקסימום מהאינטרנט והרשתות החברתיות. חפשו ב פייסבוק את דף האוניברסיטה או המכללה, חפשו פרצופים מוכרים בין הגולשים, קראו שאלות והמלצות והציעו חברות ללסטודנטים שאולי תפגשו בכיתה.

לימדו את דרכי ההגעה בתחבורה, או את מקומות החנייה וצאו בזמן שיאפשר לכם הגעה בטוחה ורגועה.

זכרו שממוצע ההסתגלות הינו חודש עד שישה שבועות אז אל תחמירו עם עצמכם.