עונשה של קם – 'איתות מביהמ"ש לאחריות חיילים'

עו"ד ורצברגר רואה בעונשה של קם עונש חמור ביותר בו מבקש ביהמ"ש לאותת את עמדתו בסוגיות אחריות חיילים וההתגוננות מאחורי התקשורת.

תגיות: ענת קם
שמעון כהן - ערוץ 7 , ב' בחשון תשע"ב

עונשה של קם – 'איתות מביהמ"ש לאחריות חיילים'-ערוץ 7
על ספסל הנאשמים. קם
פלאש 90

עורך הדין נפתלי ורצברגר רואה בעונש שהושת על ענת קם, ארבע וחצי שנות מאסר בפועל ועוד שנה וחצי על תנאי, עונש חמור מאוד שבו מבקש בית המשפט לאותת לציבוריות הישראלית כי חיילים אחראים למעשיהם ואין לראות בהם נערים שמשובתם מביאה אותם לעשות דברים חסרי אחריות.

ביומן ערוץ 7 קובע עורך הדין ורצברגר כי מדובר בשינוי היחס כלפי חיילים לאחר שהורגלנו ליחס סלחני כלפי עבירות של חיילים והמונח 'ילדים' דבק בהם, בין השאר גם בהקשר של עסקת שליט. "ילדים עושים גם שטויות והיחס אליהם סלחני".

בניגוד לגישה זו, "בית המשפט מאותת בהכרעתו היום שיש גבול לסלחנות וגם חיילים אחראים למעשיהם". ורצברגר מציין שבעבר בתי המשפט גילו סלחנות יתר כלפי חיילים והיו מסוגלים לפטור עבריינים מסוגה של קם בעבודות שירות בלבד, אך במקרה זה נראה שבית המשפט מבקש לומר אמירה משמעותית יותר.

עוד סבור ורצברגר כי בהכרעתו מבקש בית המשפט להביע אמירה כלפי התקשורת שהתייחסה בסלחנות כלפי קם והמעשה שעשתה. הוא מזכיר שקם ביקשה לצייר את המעשה שעשתה כחמור פחות משום שמדובר בהעברת חומר לעיתונאי, אך לטעמו בית המשפט מבקש לקבוע כי לחייל ניתנת אחריות וניתן כוח ואינו יכול להתחבא מאחורי התקשורת.

ורצברגר מוסיף ומעלה שאלה בדבר עניינו של העיתונאי שקיבל את החומר, אורי בלאו, האם האמירות הללו יביאו לנקיטת צעדים גם כלפיו, שהרי עניינו עודו תלוי ועומד. עם זאת הוא מציין שלגבי בלאו יש להתחשב מעט יותר מאשר בקם שכן לעיתונאי עומדת החסינות היחסית לפעול בגדרי הצנזורה והוא אינו מחויב בחובות המוטלות על חייל. עם זאת הוא קובע כי לא ניתן להעניק לבלאו חסינות מוחלטת ללא העמדה לדין.

באשר להתייחסותם של גורמי ימין לגזר הדין כקל וכ"פרס לשמאל", אומר עו"ד ורצברגר כי מדובר בעונש חמור מאוד בנסיבות הללו ואין להקל בו ראש, בעיקר כשאין מדובר בפעילות למען מדינה אחרת או ארגון עוין כלשהו והמטרה הייתה אך ורק השגת חשיפה אישית.