"להכניס סיפור ח"י המשפחות לתכנית הלימודים"

סיפורן של 18 משפחות מגיאורגיה אשר פנו לועדת האו"ם לזכויות אדם מתוך ברית המועצות וביקשו לעלות לארץ, לא מצא מקום בתכנית הלימודים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ד' בחשון תשע"ב

"להכניס סיפור ח"י המשפחות לתכנית הלימודים"-ערוץ 7
נגד אפלייה. אברהם מיכאלי
פלאש 90

ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, ערכה היום (שלישי) בכנסת ישיבת הצדעה לעולי גיאורגיה (גרוזיה). בין היתר קראו חברי הכנסת לשלב בתוכניות הלימודים את סיפור מכתב י"ח המשפחות, וח"כ אברהם מיכאלי (ש"ס) בעצמו יליד גיאורגיה, אמר כי כבר כמה שרי חינוך הבטיחו לו לשלב נושא זה – אך ההבטחה טרם מומשה.

כתב ח"י המשפחות היה מכתב שנשלח בחודש אב תשכ"ט (אוגוסט 1969) על ידי ראשי 18 משפחות יהודיות מטביליסי שבגרוזיה, אז בברית המועצות, לוועדה לזכויות האדם של ארגון האומות המאוחדות. באותם ימים עשו השלטונות הסובייטיים כל מאמץ על מנת להסתיר את רצונם של המוני יהודים מברית המועצות לעלות לארץ, והכחישו בתוקף את קיפוח ורדיפת היהודים.

המכתב היה צעד אמיץ של ראשי 18 משפחות יהודיות להודיע על רצון היהודים לחזור למולדתם. פרסום המכתב הכה גלים בכל העולם ובעקבותיו התפרסמו פניות נוספות של קבוצות יהודים מכל רחבי ברית המועצות שהצטרפו למאבק, והפגנות תמיכה ופעולות מחאה בלתי פוסקות נערכו תחת הסיסמה "שלח את עמי".

לפרסום המכתב הייתה משמעות מיוחדת, כי ניתנה לראשונה הוכחה ניצחת שיהודי ברית המועצות בכלל ויהודי גאורגיה בפרט, רוצים לעלות למולדתם בהמוניהם. מכתב ח"י המשפחות היה צעד ראשון שגרם לפתיחת שערי הברזל של ברית המועצות והביא לעלייה המסיבית של שנות ה-70. מאבקם של יהודי גאורגיה הוביל לשינוי היסטורי בעמדת השלטונות הסובייטים, ובמהלך שנות ה-70 החלה עלייה מסיבית לישראל. כ-30,000 יהודים גאורגים עלו לישראל, וכ-17 אחוזים מיהודי ברית המועצות עלו לארץ בתקופה זו.

יו"ר הוועדה, ח"כ דני דנון (הליכוד) סיפר כי בסיורים הרבים שעורכת הוועדה ברחבי הארץ, נפגשו נציגיה עם עולים רבים מגיאורגיה, ויש להודות לכל הפעילים והמתנדבים של העדה על עבודתם המסורה. "על המדינה לסייע לסטודנטים, בני הדור השני של העולים ולהקים קרן מלגות שתסייע לסטודנטים בני העדה", ציין דנון.

גם ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו) ציינה, כי "מכתב 18 המשפחות התווה את הדרך ליציאה מברית המועצות, והעלייה לארץ שינתה את ישראל בכל התחומים". שבתאי צור, לשעבר שגריר ישראל בטביליסי, קרא אף הוא ללמד בבתי הספר על המכתב שפתח את השערים.

ח"כ נינו אבסדזה (קדימה) ציינה כי "גיאורגיה היא בהחלט אמא של כולנו לאחר שחיינו שם 2600 שנה. אמנם כיום בני העדה בארץ הם בערך אחוז מהאוכלוסיה, אך הייצוג שלהם בין חברי הכנסת יותר מכפול". ח"כ דניאל בן סימון (העבודה) הוסיף כי "כל עליה מביאה איתה תרומה יוצאת-דופן למדינה, ולא פחות חשוב מהקמת היסודות בארץ -  היא הקמת הקומות הנוספות".

הרב דוד עזיזו, רב בית הכנסת הגדול בטביליסי מזה 16 שנה, סיפר בישיבה על החיים הקהילתיים בעיר, בית הספר, גן הילדים, והישיבה.  בישיבה השתתפו גם יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין (הליכוד) וחברי הכנסת רוברט טיבייב, מרינה סולודקין ושלמה מולה מקדימה, ואנסטסיה מיכאלי מישראל-ביתנו.