ביקורת מכיוון טירקל
ביקורת מכיוון טירקלפלאש 90

השופט בדימוס יעקב טירקל מונה לאחרונה על ידי בית המשפט בתל אביב כבורר במחלוקת בישיבת פונוביץ.

הבוקר (רביעי) הגיע טירקל לישיבה מלווה בעורכי דינם של הצדדים כדי לבחון את גודל אחזקת הצדדים בשטח הישיבה ומספר האברכים בכל צד. הגעתו לישיבה מסמלת שלב מהותי בהתקדמות הבוררות בן הצדדים ומעוררת תקווה שהמחלוקת באחת מישיבות הדגל של החברה החרדית תגיע לקיצה, בשני חלקי ישיבת פונוביץ לומדים מעל אלף אברכים.

בשנת תשס"ט נפטר הרב אברהם כהנמן ששימש כנשיא ישיבת פונוביץ, למרות שהשאיר צוואה יורשיו החלו לנהל מאבקי שליטה על נכסי הישיבה וניהולה הרוחני. בצוואתו פסק כי בנו הרב אליעזר כהנמן יקבל 60 אחוז מעזבונו בנוסף לעשרת האחוזים שהעניק לו בחייו ובתו ציפורה הנשואה לרב שמואל מרקוביץ' תקבל 40 אחוז מעזבונו.

המחלוקת המשפטית הובילה לפילוג בתוך ישיבת פונוביץ וכל צד ניהל ישיבה עצמאית בתוך מבנה הישיבה בטענה שהשני פולש לשטח. בין המחנות פרצו עימותים אלימים שהופסקו בהתערבותה של המשטרה. במסגרת המאבק שנויים במחלוקת המינויים של כל אנשי הצוות החדשים משני המחנות.

דיון בוררות שהתנהל בפני אב בית הדין בתל אביב הרב חיים צימבליסט  קבע כי הבעלות הממונית על נכסי הישיבה תהיה של אליעזר כהנמן ואילו ראשות הישיבה תתחלק בין הרבנים פוברסקי, אדלשטיין ומרקוביץ. פסיקתו של צימבליסט זכתה לגיבויי של הפוסק הליטאי הרב אליישיב אך הצדדים לא כיבדו אותה במלואה. בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר בשנת תשס"ה את הבוררות אך בערעור שהוגש לבית המשפט העליון הוחלט על ביטול הבוררות והחזרת הדיון לבית המשפט המחוזי‏.

לפניות לכתב : [email protected]