החל מהערב החלו לומר בכל קהילות ישראל את תפילת "ותן טל ומטר לברכה" בברכת השנים.

ראש ישיבת עתניאל ורב היישוב הרב ראם הכהן אומר בראיון לערוץ 7 כי הגשם הוא הביטוי האמיתי לקשר הישיר שיש לנו עם הקב"ה. "בספר בראשית הקב"ה אומר שיש גשם אבל עדיין לא גדל כלום, כי אין אדם שיעבוד את האדמה. בגן עדן יש נהרות, לכאורה נהרות הם יותר טובים מגשם כיון שיש בהם כל הזמן מים. אבל זה בדיוק העניין, בגן עדן כשהיינו בפלטרין של מלך, היינו מצד אחד קרובים למלך, אבל מצד שני מרחב העצמאות היה קטן, תפקידו של האדם בגן עדן, היה רק לעבדה ולשמרה. אבל היום במרחב העולמי שלנו, אנחנו אולי רחוקים מהמלך ופועלים מתוך חופש בחירה גדול יותר, אבל בתוך המרחב הזה יש לנו תלות בהקב"ה, שאנחנו זקוקים לגשם".

ראש ישיבת עתניאל סבור שהגשם הוא השפע האלוקי שמבטא את ההשגחה של הקב"ה עלינו. "במצב של השגחה שלמה, הגשם הוא תולדה של התפילה של האדם. הגשם הוא ברכה ושפע אלוקי, תולדה של תפילתנו. אמנם לעיתים יש הסתר פנים ולא רואים את ההשגחה, אבל הגשם מבטא את השפע האלוקי שיורד עלינו מהשמיים".

הרב ראם קורא לכוון בתפילה למען הכלל ולזכור שלמרות שיש לנו מים בברזים, ארץ ישראל באמת זקוקה למים. "כיום יש חסרון רב של גשמים ומים, אמנם לנו יש מים בברזים, אבל מי שיש לו תפיסה כללית צריך גם היום לכסוף ולהתפלל אל הגשם. זה דורש מאיתנו לוותר על התפילה הפרטית למען הכלל, ולהבין שבאמת במימד האמיתי, ארץ ישראל חסרה מים וזקוקה לשפע האלוקי הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו