שרים הבטיחו: נפעל לשחרור האסירים היהודים

הקמפיין לשחרור אסירים יהודים נמשך. גם היום צפויים בני משפחות שכולות ובני משפחותיהם של האסירים להפגין מול בית השר נאמן.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט' בחשון תשע"ב

מול ביתו של שר המשפטים יעקב נאמן יתקבצו הערב בפעם החמישית בני משפחות אסירים יהודים ונפגעי הטרור בדרישה לשחרר אותם כמענה מיידי לשחרור המחבלים בעסקאות שליט וגרפל. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם מנהל עמותת 'חננו', שמואל מידד (זנגי), העמותה העומדת מאחורי הקמפיין שקיבל באחרונה תנופה מחודשת.

כבר בראשית דבריו מבהיר מידד שאינו מקבל כלגיטימית את שאלת ה'למה'. לטעמו שחרורם של אסירים יהודיים שנכלאו בעוון פעולת תגובה לטרור הוא מעשה מחויב המציאות שזכה לתמיכה רחבה גם בזירה הפוליטית.

הוא מספר על שורת חברי כנסת ושרים שהבטיחו לפעול לקידום הרעיון לאחר שהביעו תמיכה בהגיון העומד מאחוריו. בין השאר הוא מציין את השרים כץ, כחלון, ידי, הרשקוביץ ואחרים ואף מחזיק בידו מכתב מאריאל שרון שלפני מספר שנים הביע תמיכה במהלך שכזה. כמו כן הוא מצטט מתוך מכתב שקיבל כבר לפני 12 שנים מחבר הכנסת דאז, השר היום, מיכאל איתן שקבע כי עמדתו העקרונית בסוגיה תומכת בשחרורם של אסירים יהודים במידה וישוחררו מחבלים שפגעו ביהודים.

לדבריו אמנם הצהרות תמיכה התקבלו לרוב, אך בפועל המהלך לא קודם בשטח. "היו הרבה תגובות, אבל עד כה דיבורים כמו חול ואין מה לאכול", הוא אומר ומציין שחלק מהתומכים הביעו את עמדתם התומכת מתוך תחושה שלא הם האמורים לחתום על השחרור ועל כן נוח להם להביע עמדתם האישית.

עוד מספר זנגי על פגישתו עם עיזר ויצמן בכהנו כנשיא. הוא מספר שבפגישה זו לאחר שהרצה את טענותיו אמר לו ויצמן שבכל מה שהוא אומר הוא חושב ההיפך למעט ההיגיון המחייב שחרור אסירים יהודים אם משחררים מחבלים ערבים. "אמרתי לו שאני לא מסכים", מספר זנגי, "אמרתי לו שישחרר רק יהודים. הוא אמר לי שזה לא עובד ככה... אמרתי לו שלשיטתו, מי אמר שצריך קודם לשחרר ערבים ורק אחר כך יהודים. ישחרר קודם יהודים, והוא שתק..."

עם זאת הוא מספר כי כאשר החליט נתניהו לשחרר מחבלת בלתי שפויה כדי לקדם את ההליך המדיני בהסכמי וואי החליט ויצמן לקצר את עונשם של כל האסירים היהודים שנכללו ברשימה שהגיש לו זנגי. מאוחר יותר בוטל שחרורה של אותה מחבלת בשל פיצוץ השיחות, אך עונשם של האסירים היהודיים קוצר והם שוחררו.

"כאן שוחררו חיות אדם", מזכיר זנגי השב וקובע כי ההגיון מחייב שחרורם של מי שפעל כתגובה לטרור של אותם מחבלים. לדבריו על פי התגובות בכנסת אין מתנגדים לעמדה הזו, לבד מיריב אופנהיימר שהביע עמדה הפוכה, אך ממנו, כמזכ"ל 'שלום עכשיו' הוא אינו מצפה לשמוע עמדות שונות מאלו.