זרים עלייך תל אביב
זרים עלייך תל אביב יוני קמפינסקי

בדיון סוער בוועדת עובדים זרים של הכנסת, בראשות יו"ר הוועדה ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), נחשף כי חברות ביטוח פרטיות המספקות ביטוח רפואי לעובדים זרים בישראל, צוברות רווחי עתק מתשלומי הביטוח. על-פי החוק המעסיקים חייבים לבטח את העובדים הזרים בביטוח רפואי ומשלמים על כך לחברות הפרטיות, אך במקרים רבים חברות הביטוח אינן מספקות שירות ראוי למבוטחים.

מחקר של הממ"מ (מרכז המחקר והמידע של הכנסת), מגלה כי אשתקד קיבלו חברות הביטוח פרמיות על ביטוח רפואי לעובדים זרים בסכום כולל של כ-140 מיליון שקל. היקף התביעות מחברות הביטוח הללו הגיע רק לכמחצית הסכום (78 מיליון שקל). ההפרש נשאר בכיסן של חברות הביטוח.

עוד נחשף כי היקף העמלות שגובות חברות הביטוח הללו מביטוי בריאות לעובדים זרים מגיע לכ-30%: יותר מכפליים משיעור העמלות המקובל בענף הביטוח. היקף הרווחים הגדול מוסבר, בין היתר, בכך שאוכלוסיית העובדים הזרים היא צעירה ובריאה יחסית, ולכן לא נזקקת לשירותי בריאות תכופים. אך כשמתעוררת בעיה בריאותית, צצים קשיים ומכשולים רבים בשירות של חברות הביטוח הפרטיות.

בדיון נשמעו טענות קשות על שירות בלתי ראוי שניתן לעובדים הזרים, על התנערות מאחריות במקרים של מחלות ופגיעות שונות, על בירוקרטיה מסורבלת, היעדר נגישות בשל בעיות שפה והבנה, וכן "חיסכון בהוצאות" על חשבון המבוטח.

לדברי ח"כ הורוביץ, "זהו מצב בלתי נסבל שפוגע בכולם: בעובדים הזרים, במעסיקים שלהם, בקופות החולים, ובאוצר המדינה. יש לבטל את הסדרי הביטוח הפרטיים הנוכחיים. האזרחים הזרים העובדים בישראל צריכים לקבל את הטיפול הרפואי באמצעות קופות החולים. אין מדובר בצדקה. זהו תחום עתיר רווחים. הסדרי הביטוח הקיימים מסרבלים את הביטוח הניתן לזרים העובדים בישראל, פוגעים הן באיכות הטיפול הניתן לזרים עצמם והן במערכת הבריאות הציבורית. העברת הביטוח הרפואי של עובדים זרים לקופות החולים תועיל גם מבחינה כלכלית לקופות החולים ולאוצר המדינה שכן היא תגדיל את הכנסת קופות החולים ותתרום תרומה משמעותית להפחתת החובות האבודים של בתי החולים בגין הטיפול בזרים".

כדי למנוע מקרי ניצול ולהעניק את הטיפול הרפואי המיטבי, קראה הוועדה לרשות האוכלוסין וההגירה להסדיר את חלוקת כל החומר הקשור לביטוח הרפואי במספר שפות עיקריות, אותן דוברים העובדים הזרים בישראל. בתגובה, אמרו נציגי משרדי הבריאות, האוצר, והמשפטים, כי בשבועות הקרובים תסתיים עבודת הוועדה הבינמשרדית, והיא תפרסם את המלצותיה לממשלה.

ח"כ הורוביץ הביע מורת רוח מהעובדה שהוועדה הממשלתית יושבת על המדוכה כבר מספר שנים וטרם פירסמה את מסקנותיה. הוא הבהיר כי ועדת עובדים זרים בכנסת תעקוב אחר העניין מקרוב ולא תאפשר את המשך המצב הנוכחי.  מצ"ב מסמך של מחלקת המחקר והמידע של הכנסת.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו