יהרסו להם את הבית סתם?
יהרסו להם את הבית סתם?פלאש 90

דרמה בפרשת מגרון - הערבים העותרים לבג"צ בטענה לבעלות על הקרקע משכו אמש את תביעת הנזיקין המקבילה שהגישו, לאחר שנדרשו להגיש הוכחות בעלות. כך מדווחת מועצת שומרון.

המשמעות היא כי אין בידי התובעים הערבים, שבעקבות עתירתם הורה בג"צ להרוס את מגרון, כל ראיה ולפיה הקרקע קשורה אליהם, עובדה המחזקת את קביעת תושבי מגרון כי מדובר באדמתם.

כזכור, הגיש משרד עורכי הדין מיכאל ספרד מטעם ארגון השמאל הקיצוני 'שלום עכשיו' את העתירה המפורסמת לבג"צ בשם מספר ערבים בדרישה להרוס את הישוב מגרון שלטענתם "נבנה על אדמותיהם הפרטיות". העתירה התקבלה ע"י בג"צ שהורה בהחלטה חלוטה להרוס את הישוב עקב טענת האדמה הערבית הפרטית.

מנגד טענו תושבי מגרון וועדי המתיישבים בבנימין ובשומרון כי האדמה נרכשה על ידם כדין ומדובר ב'אכיפת חוק'  נוסח סדום, היות וההחלטה התקבלה, למרות תחנוניהם, ללא דיון ענייני כלל בבית משפט שלום או מחוזי, מכיון שבג"צ איננו דן בראיות, ומשום כך לא ניתנה להם ההזדמנות להוכיח שאכן האדמה נרכשה על ידם.

במקביל להתקדמות הבג"צ, הגישו אותם ערבים באמצעות אותו משרד עורכי הדין תביעה אזרחית בבית משפט השלום בירושלים כנגד המדינה, בדרישה לקבלת פיצויים על כל השנים שבהן איפשרה המדינה למתיישבים להשתמש בקרקע.

המדינה טענה בתגובה שעל הערבים להוכיח את בעלותם ואין להם כל הוכחה לכך, ולפיכך נקצב לתובעים הערבים זמן מאת בית המשפט להבאת תגובה ולהוכחות.

אמש (ב) הסתיים זמן התגובה, ואכן בשעות הערב שלח משרד עו"ד ספרד בשם הערבים התובעים בקשה למשיכת התביעה. כאמור, המשמעות היא כי אין בידי התובעים הערבים כל ראיה שאכן הקרקע קשורה אליהם.

המשמעות, למעשה היא כי בג"צ הורה להרוס ישוב בן כ-60 משפחות על סמך עתירה של ערבים שטענו שהאדמה הינה בבעלותם, על אף שבהליך ראיות פשוט  בבית משפט השלום הם נאלצו לסגת מתביעתם לבעלות.

שר ההסברה והתפוצות  יולי אדלשטיין, שיזם את כינוס השרים וחברי הכנסת עם רבני הציונות הדתית קודם לישיבת סיעת הליכוד, אמר: "אי רצונם של הפלשתינים הטוענים לקרקע במגרון להמשיך את הליך  תביעת הנזיקין  וכן סירובם להגיש תצהירי עדות  -  הם הם  ההוכחה החד משמעית שאין להם ומעולם לא הייתה להם בעלות על הקרקע! חבל שהפרקליטות שידעה לדרוש הוכחות בתיק הנזיקין, לא השכילה  לעשות זאת  בדיון על הריסת המבנים".

יושבי ראש  שדולת ארץ ישראל, חברי הכנסת זאב אלקין ואריה אלדד אומרים: "משיכת תביעת הנזיקין  במגרון היא ההוכחה  הטובה מדוע אסור לכבול מראש את ידי הצוות  המשפטי שימונה לבחון את סוגיית  המאחזים: מגרון הוצגה  ע"י הפרקליטות כקרקע פרטית, וכישוב עם פסק דין  חלוט – והנה מדובר  במסכת שקרים".   

לדבריהם "הגבלת מנדט הצוות לא לעסוק  בישובים כאלו עלולה לגרום להרס נפשע של ישובים. שדולת ארץ ישראל קוראת לראש הממשלה להקים ועדה ראויה  ולא  לכבול את ידיה מראש בהנחות יסוד מוטעות ומעוותות". 

ראש המועצה האזורית שומרון, גרשון מסיקה, הפועל עם צוותו בימים האחרונים בנושא ועדת המאחזים, אמר: "הסיפור הבלתי ייאמן הזה מוכיח בדיוק מדהים את טענתנו הבסיסית: לא יתכן שהפרקליטות בכוונת מכוון תעקוף  את הדיון שמתקיים בכל מקום בארץ במקרה של ויכוח על בעלות קרקע – בבית משפט, בדיון ראיות מסודר כחוק, ולא בבג"צ, שפוסק להרוס ללא כל דיון בראיות. בדיקה פשוטה תוכיח שכל המקומות המכונים 'מאחזים' הוקמו ע"י ובעידוד המדינה על אדמות טרשים, ואף אחד מהם לא גזל אפילו סנטימטר של אדמה מאף ערבי. מדהים כיצד נפסק דין בבג"צ להרוס ישוב על בסיס טענה מופרכת ושקרית  של ערבים לבעלות במקום! ועדת המאחזים צריכה לחקור לעומק ולהוכיח זאת בכל מקום".