מהפכה מאז המהפכה בקובה
מהפכה מאז המהפכה בקובה פלאש 90

קובה אישרה חוק המאפשר מכירה ורכישת בתים לאנשים פרטיים זו הפעם הראשונה מאז ימיה הראשוניים של המהפכה, כך נמסר בתקשורת הרשמית של המדינה. החוק יחל מחר (ה') ויהיה בתוקף רק לגבי אזרחים ותושבים קבועים. כך מדווחת רשת BBC.

כתבים מקומיים מסרו כי מדובר על הרפורמה החשובה ביותר שנעשתה עד כה בסדרה של שינויים בסגנון "השוק החופשי". שינויים מסוג זה החלו בעקבות הנשיא ראול קסטרו.

המחסור החמור בדירות בקובה גרם לקובנים רבים לגור בדירות צפופות ביותר. שלושה, ולעיתים אף ארבעה דורות מתגוררים בדירה אחת משותפת.

השינוי בשוק הדיור מגיע לאחר שבחודש אוקטובר הותרו עסקאות של מכירות ורכישות מכוניות, אך עם הגבלות שעדיין אינן מאפשרות לקובני הממוצע לרכוש מכונית.

האיסור על מכירת רכוש החל בשלבים מאז עלה לשלטון פידל קסטרו ב-1959. הורים יכלו להעביר נכסים לילדיהם, אך מכירה ורכישה של רכוש חדש היו אסורים.

משמעות החוקים הישנים הייתה שקובנים יכלו להחליף ביניהם רכוש רק בעסקאות ברטר מסובכות, או בעסקאות מפוקפקות של השוק השחור, שכללו לעיתים תשלומים לא חוקיים ושוחד.

עד כה, זוגות גרושים נאלצו לגור זה עם זו תחת קורת גג אחת מפחד שמה יאבדו את זכותם בדירה, שככל הנראה נרכשה שלא על פי חוק. כעת יוכלו הקובנים להפוך את רישומי הבית על שמם בצורה חוקית.

על פי החוק החדש לקובנים יוכלו להיות מקסימום שני נכסי דיור. האחד- ביתם העיקרי, והשני- בית הקיט.

ראול קסטרו כבר אמר מאז עבר לידיו השלטון, ב-2008, כי השיטה הסובייטית בקובה לא הצליחה, אך הבטיח להשאיר את קובה סוציאליסטית.