מכה לשמאל הקיצוני: הגבלת תרומות ממדינות זרות

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בהצעת החוק של ח"כ אופיר אקוניס, המבקשת לאסור על עמותות פוליטיות לקבל תרומות ממדינות זרות.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בחשון תשע"ב

השהה הצבעה? אקוניס
השהה הצבעה? אקוניס
פלאש 90

ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך בהצעת החוק של ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד), המבקשת לאסור על עמותות פוליטיות לקבל תרומות ממדינות זרות.

על פי ההצעה, בה תמכו 11 מחברי הועדה ו-5 התנגדו לה, יובלו תרומותיהן של מדינות זרות לעמותות השמאל בישראל ל- 20 אלף ש"ח בשנה בלבד.

הצעת חוק דומה, אשר אושרה גם היא בועדה, מבקשת ליצור מגבלה מסוג אחר על התרומות, ולבטל את הפטור ממס המוענק להן כיום.

השרים מיכאל איתן, דן מרידור, ובני בגין, אשר התנגדו בהצבעה, הגישו ערר מיידי על שתי ההצעות, זאת במטרה לכפות דיון והצבעה בנושא זה בישיבת הממשלה. לדרישתם הצטרפו גם השרים שמחון ונוקד, שטענו כי היוזמה היא נסיון לסתימת פיות ולפגיעה בשיח הדמוקרטי.

חגי אלעד, מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, תוקף את אישור ההצעה בועדת השרים ואומר, כי "הממשלה הנוכחית מובילה מתקפה על יסודות הדמוקרטיה – היום עמדו על הפרק עצמאות בית המשפט העליון וחופש הפעולה של ארגוני זכויות אדם, אך הממשלה מבקשת להעמיד במבחן גם את חופש הביטוי וחופש העיתונות, וכן צפויים לעלות עוד חוקי "נאמנות" וחוקים גזעניים המבקשים להדיר את האזרחים הערבים מהמרחב הדמוקרטי".

"לנוכח זאת, אנחנו נמשיך בעבודתנו לשמירה על זכויות האדם ובמאבקנו בכנסת ובציבור נגד שורת החוקים שמאיימים על אופייה הדמוקרטי של המדינה, ועל הזכויות הבסיסיות של כולנו", הוסיף אלעד.

ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) בירכה על ההחלטה, "עברנו משוכה רצינית בדרך לניקוי ההכרעות המדיניות בישראל מהשפעות זרות, שאינן רוצות בטובת ישראל. הביקורות מהאופוזיציה אינן אלא צביעות - זכותה וחובתה של מדינת ישראל להתנהל על פי הכרעות הציבור הישראלי, ולא להיכנע לניסיונות זרים לקנות השפעה בישראל באמצעות כסף עובר לסוחר".