משפחת מרצבך: לא כועסים על צה"ל

"אנחנו מתפללים שהצבא יחזור להיות צבא של כוח, עוצמה ומסירות", אמרה בתו של הרב דן מרצבך ז"ל, רינה בן שבת למפקדי צה"ל.

עוזי ברוך , י"ז בחשון תשע"ב

הרב מרצבך ז"ל
הרב מרצבך ז"ל
באדיבות המשפחה

בעתניאל שבדרום הר חברון מבכים את מותו הטראגי של הרב דן מרצבך שנהרג ביום שישי לפנות בוקר מאש צה"ל בשוגג בדרכו למערת המכפלה.

מהתחקיר שנעשה עד כה עולה כי החייל פעל בניגוד להוראות הפתיחה באש ובניגוד לנהלים אך משפחת מרצבך לא כועסת על החייל. "אנחנו משתדלים להיצמד לדמות של אבא שלנו. הוא לא היה בן אדם של כעס, הוא אהב את הארץ, את הצבא ואת החיילים. קרה מחדל חמור ואנחנו לא מתמקדים בכעס ובחיפוש אשמים כי זה לא יעזור לנו ולא יחזיר את אבא שלנו", צוטטה בעיתון "ישראל היום" בתו, רינה בן שבת.

בדבריה נשמעת ביקורת כלפי התנהלות הצבא: "אנחנו מתפללים שהצבא יחזור להיות צבא של כוח, עוצמה ומסירות. אנחנו מחפשים למצוא את הצבא החזק שהיה לנו, זה שלא מייצר חיילים שמפחדים ופועלים מתוך פחד".

אתמול הגיעו לביקור תנחומים אצל המשפחה, אלוף פיקוד מרכז אבי מזרחי ומח"ט יהודה אל"מ גיא חזות. "הם אמרו לנו שאבא פעל ללא דופי, שהאשמה היא שלהם ושהצבא לוקח אחריות מלאה על מה שקרה. הם חזרו על זה פעם אחר פעם ואנחנו מקווים שהם באמת יפיקו את הלקחים", אמרו בני המשפחה.

החייל שירה עדיין לא תוחקר מאחר והוא מאושפז בבית החולים, לאחר שנפצע מפגיעת משאית בעת שרץ למכוניתו של הרב ההרוג. היום הוא צפוי למסור את גרסתו לאירוע, והוא יישאל אם הכיר את פקודת הפתיחה באש, אם סבר שפעל לפיה ואם חש שהוא בסכנת חיים.

בתוך כך, הורה אתמול שר התחבורה ישראל כץ למע"צ ולצה"ל לבדוק אפשרות להתקין תאורה לאורך הקטע בכביש 60, שבו אירעה תקרית הירי.