מחשב
מחשבצילום: פלאש 90

ועדת המדע והטכנולוגיה, בראשות ח"כ רונית תירוש, אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה, את הצעת החוק של ח"כ זבולון אורלב, "הצעת חוק חשיפת פרטי מידע של משתמש ברשת תקשורת אלקטרונית, התשע"ב – 2011".

תחילתה של הצעת החוק הייתה כהצעת החוק פרטית של ח"כ אורלב ואולם היום אושר נוסח ראשוני שנוסח על ידי משרד המשפטים. עיקרה של הצעת החוק עוסקת באפשרות לחשוף פרטים של מעוול (בתחום לשון הרע או בתחום גניבת קניין רוחני) הפועל ברשתות אלקטרוניות ובמיוחד ברשת האינטרנט.

על פי ההצעה, מי שיהיה סבור שנפגע מלשון הרע או גניבת קניין רוחני יוכל לבקש מספק שירות  האינטרנט נתון מזהה של הפוגע.

בדיון שהתקיים היום, הופיע בפני הועדה דורון שקמוני, מומחה בתחום ה- IP ונציג איגוד האינטרנט הישראלי, שהסביר כי העברת כתובת IP לידי מבקש עלולה להביא לזיהויו של בעלי הכתובת. מכיוון שכך, לקראת הקריאה השנייה והשלישית, הועדה תנסה לאתר הגדרה ל"נתון מזהה" שתביא להפניית המבקש לספק שירות הגישה אך לא תאפשר את  זיהוי החשוד בפגיעה. בכל מקרה, בשלב הבקשה הראשונית, לא יימסר למבקש IP.

נושא נוסף שנדון הוא ההבדל בין מי שנפגע מלשון הרע לבין מי שנפגע מגניבה של קניין רוחני. משרד המשפטים ניסח את הצעת החוק באופן אחיד ביחס לשני אוכלוסיות הנפגעים. אולם חברות המוסיקה שנכחו בדיון טענו כי לגבם יש משמעות בלוח זמנים קצר שיאפשר אישור שופט במעמד צד אחד להסרה של תוכן פוגע (לדוגמא: תקליט גנוב), בעוד שביחס ללשון הרע ניתן להסתפק בלוח זמנים ארוך יותר וניתן לקבל גם את תגובת החשוד בפגיעה לפני קבלת החלטה.  נושאים אלו יידונו בדיוני הועדה לקראת הקריאה השנייה והשלישית.

עם אישור הצעת החוק אמרה יו"ר הועדה, ח"כ רונית תירוש, כי "באווירה הציבורית הנוכחית, בה יש חששות לסתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי, הדיון בוועדה איזן בין הצורך לחשוף פרטי מעוול בעת הגנה על שמו הטוב של אדם שנפגע מלשון הרע באינטרנט או שקניינו הרוחני נפגע, לבין הצורך לשמור על חופש הביטוי באינטרנט".הצעת החוק תובא בקרוב למליאה לקריאה ראשונה.